Egy kicsi oktatás. Előljáróban annyit, hogy a

korábbi évtizedek szlogenjei mára kiüresedtek. Néhány évtizeddel ezelőtt volt Miskolcnak több olyan iskolája, ami az ország legjobbjai közé tartozott. Voltak elit és kiváló iskolák. Ma Miskolcnak egy ilyen sincs? Statisztika. De ez nyilván nem egyik napról a másikra lett így. Ami manapság van az állami iskolafenntartást, működtetést illetően az nem biztos, hogy javítja, erősíti a város potenciálját az oktatás területén.

Van-e ilyen törekvés egyáltalán a városvezetésben? Vagy az elitiskola nem kell. Persze lehet, hogy jobb a gyerek szempontjából, ha nem iskolák ranglistákon elfoglalt helye alapján választ iskolát a szülő a gyerekének, vagy a gyerek magának, hanem az intézményben tanító pedagógus alapján.

Az eduline.hu honlapon 2014. január 21-én jelent meg a legjobbnak mondott vidéki gimnáziumok és szakközépiskolák rangsora. Ezen a listán a miskolci Herman Ottó Gimnázium, mint a legjobb városi középiskola, a rangsor 18. helyén szerepelt. Majd a 30. helyen a Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium és Kollégium áll és ezt követi az egykori miskolci oktatás zászlóshajója, a Földes Ferenc Gimnázium, ami a 36. helyen tanyázik.

Jelenthet-e valamit egyáltalán ez a lista? Vajon ez a gyerekekről ad képet? Van-e köze az iskolák légköréhez, a nevelés, oktatás színvonalához annak, ami az elmúlt években a közoktatásban zajlott?
Egy kis statisztikai adathalmaz és összehasonlítás következik. Miskolc ezen a 100- as listán 5 intézménnyel képviselteti magát, Debrecenből 7, Győrből és Pécsről 6, Kecskemétről, Szegedről és Székesfehérvárról 5, Nyíregyházáról 4 van fent. Borsod-Abaúj-Zemplén megyéből még egy intézmény nevét lehet olvasni: a Sárospataki Árpád Vezér Gimnázium és Kollégiumét.
De azért némi pozitívum is megmutatkozik az iskolák statisztikai rangsorából. Pécs és Eger, mint két ún. iskolaváros Miskolc mögött kullog…
Ha megnézem, hogy a települések közül melyek előzik meg a legelőkelőbb helyen lévő Miskolci intézményt, a következőket találom: Nyíregyháza, Győr és Debrecen és Szeged 2 intézménnyel, Zalaegerszeg, Veszprém, Szombathely, Szolnok, Balatonalmádi, Pannonhalma, Szigetszentmiklós, Dunakeszi, Budaörs 1-1 intézménnyel előzi meg városunkat.
Vajon ezek a települések mivel tesznek többet az oktatásért, mint Miskolc? De mire is akarok kilyukadni? Arra, hogy az oktatásba fektetett minden egyes forint megéri egy város, egy régió szempontjából. Pláne egy olyan, a fővároshoz képest leszakadóban lévő megye életében, mint „bazmegye”.
Mégis mi kellene? Talán minimumként annyi, hogy ne legyenek lepukkant épületek, legyen mindig kréta…, a kiégett égőt, fénycsövet cseréljék ki, a mosdóban legyen szappan és wc papír és a többi, lehet sorolni… Ezek azok, amik óvodától, az iskoláig alapvető feltételként kellenének. http://tetsziknemtetszik.blogspot.hu/