Az Európai Bizottság nem fogadja

el az uniós forrásokat elosztó magyar rendszerben bekövetkezett április elsejei módosítást, ezért nem fizeti ki a számlákat – tudta meg a 444.hu hírportál egy brüsszeli hivatalos levélből.

 

Levél érkezett Brüsszelből

„További információkra van szükségünk, mielőtt teljesítenénk a következő kifizetéseket, amelyeket már az új intézményi rendszer nyújt be” – ez szerepel az Európai Bizottság április 16-án írt 2,5 oldalas levelének végén a portál információi szerint.

A Bizottságnak az április elsején életbe lépett új magyar pénzosztási rendszerrel van gondja. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy amíg ezt nem fogadja el, addig Brüsszel nem fizeti ki a számlákat. Mivel konkrét operatív programot nem nevez meg a hivatalos levél, ezért valószínűsíthető, hogy egyetlen célra sem érkezik uniós forrás Magyarországra.

A levélből az is kiderül, hogy az Európai Bizottság további tárgyalásokat javasolt a magyar hatóságoknak.

De mivel is van gond?

A portál cikkében összefoglalta az uniós pénzosztás január elsején végrehajtott átalakítását is. Ennek lényege az volt, hogy megszűnt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség, feladatait pedig szétosztották: az ún. irányító hatóságok (amelyek kiírják a pályázatokat) az egyes minisztériumokhoz kerültek, a központi koordináció pedig a Miniszterelnökséghez. A kiszivárgott levelet is a Lázár János vezette Miniszterelnökségre címezték. Ezt a módosítást Brüsszel még elfogadta, bár nem tartotta szükségesnek.

Április elsejétől azonban már a közreműködő szervezetek is az egyes minisztériumokhoz kerültek. Korábban ezek önálló cégek voltak az NFÜ felügyelete alatt, feladataik közé tartozott a számlák ellenőrzése, a teljesítések igazolása.

A legrosszabbkor érkezett

A portál azt is megjegyzi, hogy az uniós támogatások befagyasztásának időzítése nagyon aggasztó. Hamarosan lejár ugyanis az előző hétéves ciklus (2007-2013) kifizetésének ideje: ezeket a számlákat 2015 végéig lehet benyújtani, erre a határidőre kell elkészüljenek a projektek.

A cikk szerint még 1500 milliárd forintra lenne jogosult hazánk, a befagyasztás most ebből 1000 milliárd forintot érinthet.