Egyre több frontot nyitnak európai politikusok
a nagy internetes cégekkel szemben, most a Google kapta meg a magáét: a németek minden eddiginél szigorúbb szabályozást szeretnének az internet nagyágyúival szemben, mivel azok visszaélnek erőfölényükkel, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Minden eddiginél szigorúbb szabályozást szeretne a nagy internetes cégekkel szemben a német gazdasági miniszter, Sigmar Gabriel és a német belügyminiszter, Thomas de Maizière. A német gazdasági minisztérium és a szövetségi versenyhivatal vizsgálná azt, hogy a Google és más internetes nagyvállalatok nem élnek-e vissza erőfölényükkel, írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A gyanú szerint főként az amerikai internetes cégek nőttek az elmúlt években túlságosan nagyra, piaci erőfölényüket arra használják, hogy versenytársaikat szisztematikusan kiszorítsák a piacról. Ezért minden eddiginél szigorúbb szabályozásra, és új törvényekre van szükség.
Gabriel véleménye szerint nem csak a piaci erőfölénnyel élnek vissza a nagy amerikai internetes cégek, de működésük az adózás területén is kérdéseket vet fel, bevett gyakorlat ugyanis, hogy több országban szinte egyáltalán nem fizetnek adót, miközben olyan leányvállalatokon keresztül adóznak, amelyeket adóparadicsomokban hoznak létre, így több milliárd dollárnyi adófizetést kerülnek el. Erről bővebben itt és itt is írtunk.
A Google értetlenül áll a német politikusok nyilatkozata előtt, a vállalat németországi vezetője, Philipp Justus szerint a Google keresőmotorját úgy fejlesztették, hogy az az embereket szolgálja, a vállalat pedig nem kiszorít másokat, hanem különböző területeken több ezer más vállalattal működik együtt.
A Google árfolyama részben a vállalatot (és szektortársait) ért támadások miatt március eleje óta közel 15 százalékot esett.
A befektetők attól tartanak, hogy szigorúbb versenyjogi és adózási szabályozás mellett a vállalat növekedési kilátásai és profitabilitása jelentősen romlik majd. A mostani várakozások alapján a Google a következő években kétszámjegyű bevételnövekedést és brutálisan magas, közel 30 százalékos nettó profit marzsot érhet el.