Ha zavargások törnek ki
, az negatívan hathat az ország amúgy is problémákkal küszködő gazdaságára, de az elnök esetleges választási veresége reformokat indíthat el.
A vereség után munkaszüneti nap miatt zárva voltak a brazil piacok, ezért csak közvetett következtetéseket lehet levonni abból, hogy az ország gazdaságára milyen azonnali hatása volt a németek ellen elszenvedett 7-1-es vereségnek. A brazil érdekeltségű papírokat jellemző iShares MSCI Brazil 0,5 százalékot emelkedett New Yorkban a kereskedés kezdetén, míg a Petroleo Brasileiro állami irányítás alatt álló olajcég értéke 0,4 százalékot nőtt Amerikában a reggeli órákban – közölte a Bloomberg.
A részvényárfolyamokat befolyásolhatja az is, hogy a vesztes meccs után kitört, egyelőre elszigetelt zavargások mennyire állandósulnak a következő napokban. Rióban,a Copacabana strandját például fosztogatók lepték el közvetlenül azután, hogy a bíró lefújta a mérkőzést, Sao Paolóban pedig buszokat gyújtottak fel az éjjel. Néhány helyen a rohamrendőrség bevetésére is szükség volt, de komolyabb összecsapásokról egyelőre nem érkeztek hírek.
A vesztes meccs legfontosabb következménye a Bloombergnek nyilatkozó szakértők szerint az lehet, hogy az ország elnökének népszerűsége végképp elkopik. Dilma Rousseff már így is régóta kénytelen a világbajnokság magas költségei miatt magyarázkodni, a vereség miatt most végképp bajba kerülhet az októberi elnökválasztáson. Ez viszont nem mindenki szerint volna probléma: „az elnök asszony veresége végső soron ösztönzőleg hatna a brazil tőzsdékre, akár 25 százalékos rally is elképzelhető” – mondta a Bloombergnek Alberto Bernal, a latin-amerikai befektetésekkel foglalkozó Bulltick Capital Markets vezetője.
Márpedig a vereségre egyre nagyobb esélye van az elnöknek. Július másodikán – tehát még a vereség előtt – nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy választásra jogosultak 38 százaléka szavazna Rousseffre – februárban még 44 százalékon állt a hivatalban lévő politikus. A Bloombergnek nyilatkozó szakértők is azt mondták, hogy mivel a foci a brazil nemzeti identitás része, nem lehet megúszni komolyabb politikai következmények nélkül egy ilyen megalázó vereséget – főleg úgy, hogy a gazdaság is bajban van. Mióta Rousseff az elnök, az éves GDP-növekedés 2 százalék körüli értékre lassult – utoljára a korrupciós botrányokba keveredő Fernando Collor elnöksége alatt volt ilyen alacsony ez a mutató. Az infláció is megugrott, 6,5 százalékos szinten áll, ami szintén jelzi a problémákat.
Geoffrey Dennis, a UBS feltörekvő piacokkal foglalkozó szakértője komolyan elképzelhetőnek tartja, hogy a két tényező – megalázó vereség és gazdasági bajok – együttes hatása végül valóban eldönti az elnökválasztás kérdését. Hozzátette ugyanakkor, hogy kicsi az esélye a gazdasági problémák elmélyülésének. „Nem hiszem, hogy a brazil piacok beszakadnának a vereség miatt. Túl kell tenniük magukat ezen” – fogalmazott a szakértő.
www.napigazdasag.hu