Az égbekiáltó halellennes bűnök toplistájának
első három helyezettje, vagyis a villanyozás, a mérgezés és a dinamitozás egyformán fix, 500 ezer forintos büntetéssel jár. Ez alapvetően elfogadható, mert a villanyozás a legszemetebb elkövethető dolgok egyike, ráadásul megvan az a mellékhatása, hogy a sűrűn megvillanyozott szakaszokról elköltözik a hal. Amennyire én tudom, a mérgezés meg a dinamitozás nálunk elvétve előforduló jelenségek, ellentétben az elektromos eszköz használatával, úgyhogy annak semmi gyakorlati jelentőslge, hogy ezekre is brutális bírságot vetnének ki.
Nyilvánvalóan fontos üzenet, hogy a három legnagyobb összegű büntetés halászokra szabható ki, hiszen az új törvény lényege, hogy a horgászokat támogatja a természetes vízi halászokkal szemben.
Azt már sokkal kevésbé értem, hogy kézi szigonyozás hogyan került be a topbűnök közé a maga 100-tól 500 ezerig terjedő tételével. Szigonyozni nehéz, nagyon komoly tapasztalat kell hozzá, jó szem, lendület, és még halbő vizeken sem lehet nagyot pusztítani vagy sok halat megsebezni ilyen módon. Ez nekem őszintén szólva bujtatott cigányellenes intézkedésnek tűnik, mert én életemben kizárólag cigányokat láttam szigonyozni Magyarországon. A búvárszigonyozásért ugyanennyi szabható ki, pedig az nagyságrendekkel veszélyesebb dolog, mármint a halállományra nézve. Régen voltak orvbúvár ismerőseim, tudom, miről beszélek, elképesztően sok és nagy halat tudtak kilőni.1
A gereblyézés 100-500 ezer forintja helyes, hiszen ez a leggyakoribb és a legtöbb halat megsebző orvhorgászmódszer.
A hurkozás, illetve a sor- és csapóhorgozás egyaránt a 100-500 ezres kategóriába esnek. Nem értem, miért, hiszen egészen eltérő dolgokról van szó. A sor- és a csapóhorog passzív, sok hal illegális megfogására és hossza kínzására alkalmas, szemét módszerek. Egy ember annyi sor- és csapóhorgot tud telepíteni, amennyit nem szégyell, és ha csak két-háromnaponta nézi fel őket, gerincesek tucatjait kínozhatja rajtuk. Bot végére kötött dróthurokkal csukázni ezzel szemben ősi, igen nehéz és igen kisipari halászmódszer, amihez mászkálni kell, ismerni és figyelni a vizet, aztán pedig csendesnek és ügyesnek lenni, hogy a hurkot rá tudjuk húzni a partszélben várakozó halra. Egy hurkozó veszélyessége össze sem mérhető egy sorhorgozóéval.
Ugyancsak 100-500 ezres kategória a nyakzóhálók használata. Ez a gyűjtőfogalom takar minden olyan halászeszközt, hálófélét, aminek a fogási elve az, hogy a hal a kopoltyúfedőnél vagy az úszósugarainál fogva fennakad a hálóban.
Az eggyel alacsonyabb, 50-200 ezres kategóriába esik a következő vétség:
„halgazdálkodási vízterületen az adott élőhelyen előforduló halfajok fajlagos tilalmi idejével egyező naptári időszakban olyan halászeszköz alkalmazása esetén, amelynél nem biztosítható a fajlagos tilalommal érintett egyedek kíméletes visszaengedése: 50 000 – 200 000 forint”
Ha jól értem, ez az a gumiparagrafus, ami alapján íváskor bármiért meg lehet büntetni a halászokat, hogy hamarosan megunják a vegzálást, és visszaadják az ipart.
cink.hu