„Rasszipnaja faluból

hívtak a rokonok, azt mondják, tucatnyi meztelen ázsiai holttest (kínai vagy vietnami) zuhant a falura”
– idéz az unian orosz közösségi oldalakról. „A holttestek a kórház környékére hullottak. Most szedik össze őket a katonák” – írták a szemtanúk.
Ki lőhette le a gépet?
Az Interfax szerint egy Buk föld-levegő rakétával lőhették le a gépet. Anton Gerascsenko, az ukrán belügyminiszter tanácsadójára a Facebook-oldalán azt állította, a gépet oroszbarát szeparatisták lőtték le.

A szeparatisták az Interfaxon tagadták, hogy közük lenne a maláj repülőgép lelövéséhez, és azt is felvetették, hogy valójában az ukrán légierő lőtte le az utasszállítót. Azt állították, hogy nem rendelkeznek olyan fegyverrel, amellyel le lehet lőni egy repülőgépet 10 kilométeres magasságban. Csak olyan hordozható rakétáik vannak, amellyel maximum 3 kilométeres távolságban lehet csapást mérni.
A vitában, hogy melyik oldalnak van meg a technikai háttere egy 10 kilométeres magasságban repülő utasszállító lelövéséhez, az ITAR-TASZSZ azt írta: az ukrán hadsereg éppen szerdán telepített BUK légvédelmi rakétákat a térségbe, csütörtökön pedig Harkovba is.

Az AP szerint viszont újságíróik a kelet-ukrajnai Sznizsnye (oroszul Sznyezsnoje) közelében láttak ilyen légvédelmi rendszert. A kijevi vezetés szerint a szeparatistáknak is vannak olyan eszközeik, amivel lelőhetnek egy ilyen magasan szálló gépet. A Voice of Russia szerint néhány hete zsákmányoltak Buk légvédelmi rakétákkal felszerelt rendszereket. A kijevi elnök tanácsadója, Anatolij Gerascsenko szerint viszont a gépen nem a zsákmányolt rakétákkal, hanem korábban is orosz kézen lévő rakéttákkal lőtték le.
A Buk típusú rakétákat még a Szovjetunióban kezdték gyártani az 1970-es években, cirkálórakéták, drónok és repülők ellen is bevetik. A rakétának több típusa van, akár 25 kilométer magasságban repülő célpontok ellen is használható.
Mivel lehet lelőni egy gépet?
A vállról indítható rakéták ilyen magasra nem tudnak eljutni, azok legfeljebb 4500 méterre repülnek el. Ezért kizárt, hogy ilyet használtak volna, két lehetőség maradt: vagy föld-levegő, vagy levegő-levegő rakétával pusztították el a repülőt, és öltek meg majdnem 300 embert. A föld-levegő rakéta a legvalószínűbb. 
A BBC egyik elemzője szerint műholdfelvételekkel igazolni lehet majd, honnan lőttek ki rakétát, ha valóban az csapódott a gépbe.