Rasmussen azt is bejelentette, hogy a világ

bármely pontján, azonnal bevethető, több ezer fős készenléti hadtestet állít fel a NATO. Ezzel aktuális válságokra reagálhat nagyon gyorsan a szövetség. Nem dőlt még el, hol lesz az új erők parancsnoksága, de Rasmussen szerint több jelentkező is van már, és a központ valahol Kelet-Európában lesz. A brit miniszterelnök szerint Lengyelországban.

Irak ha kér, kap

Az iraki kormánynak kiképzéssel és egyéb eszközökkel kész a NATO segítséget adni az IS elleni harcában, amennyiben ilyen kérés érkezik Bagdadból. Eddig a tagállamok egyenként adtak segítséget, de szó lehet összehangolt lépésekről is. Azt a csúcson az amerikai külügyminiszter már kizárta, hogy amerikai szárazföldi csapatok Irakba menjenek.

Rasmussen szerint a világ kötelessége, hogy megállítsa az IS-t. A tagállamok titkosszolgálatai együttműködnek abban is, hogy a nyugati országokból származó, vagy oda készülő dzsihádistákat kiszűrjék.

Segítséget kap a NATO-tól Jordánia is, ez elsősorban kiképzést jelent majd. Szintén kész a NATO segíteni Líbiának, ha ott egy kicsit normalizálódik a helyzet.

Varsóba mennek

A következő NATO-csúcs Varsóban, Lengyelország fővárosában lesz. Ez fontos üzenet az oroszoknak: most Kelet-Európára koncentrál a szövetség. És egy fricska azért is, mert éppen ott alakult meg a Varsói Szerződés, a Szovjetunió vezette katonai tömb.