A Keytruda és a hozzá hasonló fejlesztések régi rejtélyt

oldanak meg, ugyanis rávilágítanak arra, hogy a ráksejtek hogyan képesek kikerülni a szervezet immunrendszerét. A válasz az, hogy a tumorok gyakorlatilag fékeket raknak az immunrendszerre, így az képtelen megszabadulni a ráksejtektől.

 

A szer az első olyan készítmény, amely semlegesíti az egyik ilyen féket, a PD-1ként, azaz más néven „programozott halál receptor 1”-ként ismert fehérjét. A klinikai vizsgálatok során a legnagyobb sikereket a melanoma, a tüdőrák és a veserák ellen sikerült elérni.

Drága szer

Problémát okozhat azonban a készítmény ára. A Keytruda, általánosabb nevén pembrolizumab havi 12,5 ezer dollárba (körülbelül 3 millió forintba) kerülhet a pácienseknek. A Merck képviselői ugyan úgy nyilatkoztak, hogy új készítményük a rákgyógyszerek árfekvésében van, de számos orvos panaszkodott már a rákgyógyszerek gyorsan emelkedő áraira, amely egyre több embert zár el a gyógyulás lehetőségétől. A Wall Street-i elemzők szerint az immunoterápiás rákgyógyszerek piaca évi több tíz milliárd dolláros forgalommal egyenértékű.

A szer gyorsított elbíráláson esett keresztül, ami azt jelenti, hogy anélkül került a piacra, hogy átesett volna a klinikai vizsgálatok három tipikus fázisán. Az FDA az elbírálást egy extra nagy, 173 résztvevős, kontrollcsoport nélküli vizsgálatra alapozta. A gyógyszer szedését követően a páciensek 24 százalékában csökkentek a tumorok, ez a csökkenő hatás pedig legalább 1,4 hónaptól 8,5-ig tartott, de a legtöbb páciensben még most is tart.

 

Az FDA rákgyógyszerekért felelős egyik szakembere, Dr. Richard Pazdur szerint még az első eredmények is szokatlanul nagy aktivitást mutattak a páciensek szervezetében. A Merck cégnek ezek után még két kontrollált klinikai vizsgálatot kell folytatnia, hogy eredményekkel alátámaszthassa: a gyógyszer tényleg képes meghosszabbítani a betegek életét és képes késleltetni a rák kifejlődését.

A most piacra kerülő szer a hatodik új melanomagyógyszer, amelyet 2011 óta engedélyezett az FDA. A gyógyszert egyelőre csak azon páciensek kaphatják, akik korábban kipróbálták a Yervoyt, a Bristol-Myers gyógyszercég melanoma elleni készítményét. A háromhetente, infúzióval bejuttatandó szer nagy reményekkel kecsegtette a Yervoy-kúra résztvevőit: egy év teszt után a páciensek 69 százaléka maradt életben – beleértve ebbe a terépián átesett betegek 65 százalékát.

Érdemes tudni azonban, hogy a PD-1 blokkolók a szervezetben erős immunválaszt váltanak ki. A Keytruda dobozán olvasható a figyelmeztetés, hogy olyan mellékhatásként olyan immunreakciókra is fel kell készülni, amelyek károsíthatják a tüdőt, vastagbelet, májat, vesét és egyéb belső szerveket