Stockholm ezzel az EU első nem
kelet-európai tagja, amely így döntött. Magyarország, Bulgária, Románia Csehország és Szlovákia – még egy országként – 1988-ban ismerték el az arab államot.
„Sokan úgy gondolják, a döntés túl korai. Én inkább attól tartók túl késői” – idézte a Reuters a svéd külügyminiszter sajtóban megjelent írását. Margot Wallstrom szerint az elsimerés egy jobb jövő felé tett lépés abban a régióban, amelyet túl régóta jellemeznek befagyasztott konfliktusok és fefüggesztett tárgyalások.
A szociáldemokrata svéd kormányfő beiktatásakor jelezte, hogy el fogják ismerni Palesztinát. Stefan Lofven kormánya abban bízik, hogy őket az EU többi országa követi. Az EU-tagok 2009-ben már jelezték, hogy készek lesznek erre, ha a helyzet megfelelő lesz.
Palesztinát 136 ország ismeri el: Venezuelát és Kamerunt leszámítva egész Dél-Amerika és Afrika, Ázsia egésze Thaiföld, Japán és Dél-Korea nélkül. Ausztrália, Észak-Amerika és az EU java nem ismeri el. Európából a volt szovjet blokk tagországai, és több volt jugoszláv tagköztársaság ismerte el államként Palesztinát.
A svéd külügyminiszter szerint az EU, az Egyesült Államok, a regonális szervezetek új lendületet adhatnak, hogy ismét elkezdődjenek a tárgyalások és végleges megállapodás szülessen Palesztina helyzetéről és Izraellel való békés együttéléséről.