A gimnáziumi helyek csökkentése és a
szakképzés átalakítása az egész oktatási rendszerre hatással lesz, és ez országszerte komoly konfliktusokhoz vezethet – írja az Index.
Forrás: euroskills
Jövő szeptembertől mind az ötszáz szakiskola és szakközépiskola felügyelete átkerül a Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól (Klik) a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz (NGM), és átalakítják a szakképzés struktúráját is.
A jövőben a szakképző iskolák csak szakképzéssel foglalkozhatnak, tehát a gimnáziumokkal közösen működő szakközépiskolákról leválasztják a gimnáziumi osztályokat, utábbiak több helyen meg fognak szűnni – mutat rá az Index. A kormány ezzel egy időben úgy csökkentené tovább a gimnáziumi helyeket, hogy csak a jobb tanulók kerülhessenek be, vagyis kevesebb diák kap majd államilag támogatott helyet a felsőoktatásban.
A tervekről egyelőre nem került ki semmilyen nyilvános dokumentum, de Orbán Viktor október 10-én a Kossuth Rádiónak elmondta, hogy az elkövetkező három és fél év legfontosabb feladata az új szakképzési rendszer bevezetése lesz. „A szakmunkásképzésnek a becsületét vissza kell adni. Az a logika, hogy mindenki vagy nagyon sok család azt hiszi, hogy a sikeres élethez egyetlen út vezet, gimnázium, érettségi, valamilyen egyetem vagy főiskola, tévedés. Nem akarom őket tévedésben tartani, e fölött a gondolkodásmód felett eljárt az idő” – mondta el a miniszterelnök.
Ehhez a Németországban, Ausztriában és Franciaországban alkalmazott duális szakképzési rendszert vennék át, melynek lényege, hogy az elméleti képzést az iskolákban, a gyakorlatit pedig ezzel párhuzamosan egy valódi munkahelyen szervezik meg. Orbán Viktor erről a Kossuth Rádióban azt mondta: „nekünk is volt egyébként a kommunista időkben egy elég jó hagyományunk e tekintetben, ami nem mondom, hogy hibátlan, de egy jó hagyomány volt.”
A jelenleg ismert konkrétumokat Czomba Sándor, az NGM szakképzésért felelős államtitkára mondta el október 16-án egy nyíregyházi fórumon. Az államtitkár kijelentette, hogy mennyiségi és minőségi változásokra van szükség a szakképzés rendszerében. A fenntartóváltással együtt leválasztják a gimnáziumokat a szakiskolákról és szakközépiskolákról.
„Ez nem jelenti automatikusan azt, hogy az adott településen megszűnik a gimnázium, minden egyes iskolát egyenként akar megvizsgálni az NGM” – tette hozzá az államtitkár