A japán Takata autóalkatrész-gyártó vállalat hibás
légzsákjai miatt eddig mintegy 12 millió járművet hívtak vissza világszerte, de az üggyel foglalkozó néhány biztonsági szakértő szerint csak az Egyesült Államokban akár 25 millió jármű lehet érintett. A New York Times információ szerint a cég már tíz éve tud arról, hogy a légzsákok hibásak és balesetveszélyesek, a vezetőség azonban 2004-ben utasította a mérnököket, hogy töröljék a titkos teszt eredményeit.
Az első hivatalos visszahívás 2008 novemberében történt a cég hibás légzsákjai miatt, azóta több jelentős autógyártó volt kénytelen visszahívni több milliónyi modellt. A probléma azért ilyen elterjedt, mert a Valient autóipari kutatócég szerint a Takata állítja elő a világon használt légzsákok 22 százalékát. Szakértők szerint a botrány miatt újabb milliós visszahívások következhetnek.
Az alapvető probléma, hogy a cég légzsákjai olyan erővel fújódhatnak fel egy ütközés közben, hogy gyakorlatilag szétrobbantják a tároló rekeszeket, és a törmeléket az utastérbe repítik. Az amerikai kormány szerint eddig hárman sérültek meg a hiba miatt, de a kormányzaton kívüli aktivisták négy halálesetről és több sérültről beszélnek.
Az Egyesült Államok közúti közlekedésbiztonsági hivatala idén júniusban kezdte el kivizsgálni a cég termékeit. A hatóság hat olyan esetről tud, amikor meghibásodott a működésbe lépett légzsák, és ez három esetben járt személyi sérüléssel. A hat eset Floridában és Puerto Ricóban történt. A hivatal vizsgálatai szerint a meghibásodás jellemzően a tartósan meleg, párás időjárású régiókban fordul elő. A gyanú szerint a magas páratartalmú levegőnek való huzamosabb kitettség miatt túl gyorsan égnek el azok a vegyszerek, amelyek segítik a légzsákok felfújódását, ez okozza a bajt. A közlekedésbiztonsági szolgáltatnál még zajlanak a tesztek, hogy kiderítsék, pontosan mekkora páratartalom káros a légzsákok számára. A próbákba a Takatát és számos autógyártó munkatársait is bevonták.
A hírek hatására az elmúlt hetekben a Takata részvényárfolyama több mint 40 százalékot zuhant.