Lajos Koleszár PROF DR.KISS JÁNOS ISTVÁN EMLÉKÉRE
Prof. dr. Kiss János István 1938. június 8-án született Szatmár megyében, Szüleitől szigorú, puritán protestáns nevelést kapott. A Debreceni Református Kollégium Gimnáziumában érettségizett. Orvosi diplomáját a Debreceni
Orvostudományi Egyetemen szerezte meg. Már egyetemi hallgatóként is tudományos munkát végzett prof. dr. Kesztyűs Loránd akadémikus mel-
lett a Kórélettani Intézetben. Az egyetem elvégzése után a Debreceni Orvostudományi Egyetem Tüdőgyógyászat Klinikájának Mellkassebésti Osztályán, majd az ebből alakult II. sz. Sebészeti Klinikán dolgozott. Tanítómestere és főnöke Dr. Schnitzler József Kossuth-díjas sebész-professzor volt. Szakképesítést szerzett tüdőgyógyászatból, általános sebészetből és mellkassebészetből.
Dr. Petrányi Gyula világhírű belgyógyász professzor,akadémikus vezetése alatt
1972–1975 között a Magyar Tudományos Akadémia aspiránsa volt. 1975-ben védte meg disszertációját az „Antibiotikumok klinikai farmakológiai vizsgálata a mellkassebészetben” címmel.
Egyetemi docensként 1985.január 1-én BAZ megye akkori egészségügyi vezetése és személy szerint dr. Jánváry Anna igazgató asszony meghívására jött Miskolcra, és lett a Semmelweis Kórház Sebészeti Osztályának osztályvezető főorvosa. Az osztály addigi tevékenységét a mellkassebészettel kiegészítve újraélesztette ezt a profilt,és létrehozta az Általános Sebészeti és Mellkassebészeti Osztályt. Ez az osztály akkor az ország legnagyobb sebészeti intézménye lett. Közel 20 éven át voli osztályvezető. Munkássága során 169 tudományos közleménye jelent meg, ebből 38 idegen nyelven. Összesen 14 könyvfejezetet írt és 270 tudományoselőadást tartott. A Debreceni Orvostudományi Egyetem 1989-ben címzetes egyetemi tanárrá nevezte ki. Sebészi,mellkassebészi pályafutásasorán mintegy 12000 műtétet végzett. Vezetőségi tagja volt a Magyar Sebész társaságnak, a Magyar Mellkasse-bész Társaságnak, a Magyar üdőgyógyász Társaságnak és mindhárom társaság Szakmai Kollégiumának tagja volt. Szívügye volt Miskolcon a Magyar Tudományos Akadémia Területi Bizottságának munkája, és mint az Orvos- és Egészségügyi Szakbizottságának elnöke tevékenykedett Több szakmai folyóirat szerkesztőbizottságában dolgozott. Két évtizeden keresztül vezette a Semmelweis Kórház Tudományos Bizottságát.
1995-től a Semmelweis Kórház főigazgatójaként küzdhettem másfél évtizeden át Kiss János professzor Úrral közös szakmai törekvéreink megvalósításáért, az egykori „Erzsébet.kórház” megújulásáért, további fejlesztéséért, -melyért ma is meglehetősen szerencsésnek érzem magam-
Számos kitüntetésben részesült. A legfontosabbak: Semmelweis Emlékérem, a
Debreceni Orvostudományi Egyetem Kiváló Oktatója, az MTA Miskolci Területi Bizottsága Kitüntető Tudományos Díja és MAB Emlékérme, Borsod-Abaúj-Zemplén megye Alkotói Díja, Miskolc Város Pro Urbe Díja, Miskolc Város Díszpolgára, Batthyány Strattmann László Díj, a Magyar Tüdőgyógyász Társaság Korányi Frigyes Emlékérme,a Magyar Mellkassebész Társaság Magyar Mellkassebészetért Emlékérme, a Magyar Sebésztársaság Balassa Emlékérme.
Kiss János István Profeszszor úr 2015. március 27-én méltósággal viselt, gyógyíthatatlan betegségben hunyt el. Élete, munkássága orvos történeti jelentőségű, Miskolc város egészségügyében pedig kiemelkedő és meghatározó volt mint a modern mellkassebészet miskolci megalapítója. Markáns egyénisége, szakma- és emberszeretete, tudása, vezetői képességei . alapján kiemelkedett orvostársai közül..
Hatalmas energiával rendelkező. nyughatatlan karizmatikus. feledhetetlen személyiség volt. Nagyon sokan köszönhetik neki azt, hogy életéveket nyertek, meggyógyultak. Az éltető energia elfogyott, meghalt a nagy gyógyító. Egy természetrajongó, orvosi tevékenységét illetően iskolateremtő. tudós orvost veszitettünk el.
Nyugodj békében egykori Barátom, Kollegánk, Tanítómesterünk, szenvedélyes vadásztársunk.
Békéljen meg a nyughatatlan örökké tenni.vágyó -és, lobogó szelleme egy másik világban.. melyre oly büszke volt hogy a szülői házból mindezt egy életen át megőrizve valóra válthatta….