Emil KaloROBERT CAPA : KISSÉ ELMOSÓDVA
. emlékeim a háborúból
A „legnagyobb pesti vagány” története.
Több mint 100 saját fotóval
Ma vettem az Alexandrában (véletlenül láttam meg) és most éjfélre kivégeztem. Anno Kati Marton: Kilenc magyar aki világgá ment és megváltoztatta a világot cimű könyvében olvastam róla. Szégyen ide szégyen oda szakbarbár voltam, de se baj jobb későn mint soha.
Capa eredeti neve Friedmann Endre volt. 1913-ban budapesten született, 1954-ben Vietnamban fotózás közben egy taposóaknára lépés után halt meg. Ő volt a világ legnagyobb háborús fényképésze.Világhírnevét „A milicista halála” cimű képével szerezte (1936 spanyol polgárháború)
Jelen könyvében 1942 nyara és a II. vh.európai befejezése közötti életéről számol be, mely egy szerelmi történet kezdetét és végét is magában foglalja. A New Yorkban az állampolgárságát „kereső” fiatal ember kalandos utazás után Angliába majd onnét Észak-Afrikába kerül. Párizs felszabaditása után mintha „kipurcant” volna. Azt írja „Soha többé nem készülnek olyan képek a bakákról, mint amilyenek Észak-Afrika sivatagjában vagy Olaszország hegyvidékein készültek, nem lesz több partraszállás, amely felülmúlná a normandiait, sem olyan esmény, amely Párizs felszabadításához volna fogható”.
A normandiai partraszállást Capánál hitelesebben senki nem tudta és már nem is tudja megirni. Hamingway-l történő barátságukról és találkozásaikról más regényekben is olvastam.Talán élet filozófiájukban is közös, hogy „az emberiség sok mindent el tud viselni, sőt alkalomadtán még győzni is képes”.
És azon sem csodálkozom, hogy a haditudósítók rengeteget isznak, mert a háborúk frontvonalát, az értelmetlen halált valahogy el kell tudni viselni