A megújuló energia alkalmazása a
villamosenergia termelésben mérföldkőhöz érkezett az utóbbi időkben. Az ezzel foglalkozó szakemberek évek óta mondták, hogy a napelemek és a szélenergia tömegessé válása olyan komoly átalakulást hozhat az áramtermelésben és a világ energiapiacán, ami az internet elterjedéséhez hasonlítható a kommunikációban. Az energetikai rendszerek élettartama és beruházások hosszú táva miatt természetesen lassabb, több évtizedes (akár 30-50 éves) átalakulási időszak is várható. A 10-15 éve tartó folyamat mostanában került abba a fázisba, hogy a nagypolitika és a döntéshozók stratégiai szinten veszik számba és készülnek az energetika átalakulására a világ nagyrészén.
Az egyik óriási fordulatot az IEA (Nemzetközi Energetikai Ügynökség) tavaly év végi riportja jelentette: a világ döntéshozói és energetikai cégei által kiemelten figyelt szervezet a jelentéseiben korábban mindig óvatosan fogalmazott a megújulók lehetséges arányairól. Azonban tavaly év végén ők is kimondták: az évszázadunk közepére a napelemes áramtermelés meghaladhatja bármely más áramelőállítás (tehát szénhidrogén vagy nukleáris) mértékét is. Ahogy a Bloomberg cikke fogalmaz: a szénhidrogének elvesztették a versenyt a megújulókkal szemben.
Ezt követte a Fraunhofer intézet idén februári jelentése, mely szerint a napelemes energiatermelés nem csak a legnagyobb, de a legolcsóbb is lesz az előrejelzések szerint az évszázad közepére a világ nagyobb részén (hiszen az ár és megtérülés a klímától, napsütéses órák számától is függ, tehát országonként, területenként változó). Hozzá kell tenni, hogy sok helyen már ma is versenyképes a napelemes áramtermelés, támogatás nélkül is.
Hasonló eredményre jutott egy hazai számítás is: 2020-ra a napelemekkel nyert áram olcsóbb lesz már Magyarországon is, mint az új paksi erőművi blokkokban, atomenergiával termelt áram.
Az orosz-ukrán helyzet, és a többször elhangzott orosz fenyegetőzésmiatt újra megerősödött az a vélemény az EU-ban, hogy Európa függetlenítse magát a külföldi energiahordozó importtól. A németek és lengyelek által legerősebben támogatott irányvonal február végén túllépett a politikai állásfoglaláson, és az EU Bizottság egy egységes Energiaúnió létrehozása mellett kötelezte el magát: az uniós stratégia elfogadásával az egységes energiapiac, összekötött hálózatok és rugalmas rendszerek, smart-grid fejlesztések kerülnek előtérbe. A kezdeményezést végülMagyarország is támogatta, de természetesen még hosszas különutas játszmák és komoly lobbizás várható – ne feledjük, a világ legnagyobb üzletéről van szó.
A folyamat már nehezen lesz azonban visszafordítható: DNV tanulmánya szerint megfelelő támogatási és infrastrukturális környezettel az EU áramtermelésének 60%-át adhatják a megújuló források már 2030-ra. Az elemzés főként a hálózati felkészítést tartja a legnagyobb kihívásnak, hiszen a megújulók más jellegű hálózati kiépítést igényelnek, mint a régi, nagyerőművekre épülő fa-struktúra – nagyon leegyszerűsítve, mert nem egy központi elosztóhálózatból kell sok kis helyre elosztani a villamosenergiát, hanem a fogyasztási helyek lokális, mikrotermelő berendezéseinek elosztásáról is gondoskodni kell, amit intelligens és sokrétűbb hálózati kiépítéssel és szabályozással lehet elérni.
Magyarországon a politikai stratégia egyelőre sajnos még nem látszik megérteni ezt a változást, továbbra is gázra és atomra koncentrálunk a következő évtizedek fejlesztési irányaiban – azonban az EU részeként nehéz lesz sokáig egy ilyen jelentőségű és horderejű változással szembemenni, legalábbis hosszú időn át, akár kormányokon keresztülívelően is ennek nagyon kis esélye lehet. Várhatóan az országok közötti hálózati összekapcsolódások általánossá válásával nem is tehetjük függetlenné magunkat az európai és világpiaci folyamatoktól.
EON, az egyik legnagyobb európai energetikai holding mindenesetre már döntött: már tavaly év végén bejelentette, hogy szén- és atomenergia termelő kapacitásai helyett a jövőben elsősorban a megújuló üzletágra koncentrál. Ez nem csak a régóta hangoztatott „zöldek vagyunk” szlogen, hanem totális üzleti fókusz eltolódás: egyszerűen ebben lesz a következő évtizedek legnagyobb üzlete és fejlődése.