A hirtelen jött tavaszi meleggel és a csapadékosabb időjárás beköszöntével együtt elszaporodhatnak a szúnyogok, amelyek az egyik legsúlyosabb állatbetegség, a szívférgesség kórokozójának terjesztéséért is felelősek. A szívféreg az emberek tüdejébe is bekerülhet, ahol gócos elváltozásokat okozva elpusztul.
A szúnyogszezon indulásakor a szívférgesség volt a központi témája a Dirofilaria Napnak, amelyet közel hetven magyar és külföldi állatorvos részvételével rendeztek meg május 21-én Budapesten – közölték a szervezők. A konferencián a szívférgesség témakörét járták körbe a legnevesebb szakértők segítségével.
Az utóbbi 3-4 évben az állatorvosok azzal szembesültek, hogy a bőrférgesség mellett – amely hazánkban már régóta felütötte a fejét – a szívférgességgel is számolni kell. A Dirofilaria immitis, azaz a szívféreg lárvái szúnyogcsípéssel kerülnek a házi kedvencek testébe.
Az első 6-7 hónap tünetmentes, ekkor fejlődnek ki a férgek. A lappangási időt követően a lárvák eljutnak a nagyobb tüdőerekbe és a szívbe is. Kedvencünk fáradékonnyá válik, majd a végső stádiumban keringési, légzőszervi és szívpanaszok lépnek fel. A paraziták 7-10 évig is élhetnek a kedvencek testében és a kifejlett férgek akár 30 centiméter hosszúra is megnőhetnek.
„Nem szabad várni a tünetek jelentkezéséig, hanem megelőző kezelést kell alkalmazni” – mondta Lukács Zoltán szakállatorvos, aki szerint fontos, hogy a szúnyogokat távol tartó készítménnyel folyamatosan védjük kedvencünket az élősködők ellen, illetve szívféreg elleni kezelést alkalmazzunk, amellyel a lárvákat el lehet pusztítani. A beteg állat kezelése egyébként is kockázatos és az ára akár a tizenötszöröse is lehet a megelőzés költségének.
A szívférgesség és a bőrférgesség is komoly probléma, mivel a betegségért felelős paraziták az ember egészségét is veszélyeztetik. A humán megbetegedések ugyan nem halálos kimenetelűek – mivel a féreg az emberben nem fejlődik ki teljesen –, de a szívféreg a tüdőbe is bekerülhet, ahol gócos elváltozásokat okozva elpusztul.
A gócok mellkasi röntgenen más elváltozásnak tűnhetnek, megnehezítve a helyes diagnózist. A bőrféreg – amely a szívféregnél is gyakrabban fordul elő és szintén a szúnyogok terjesztik –, még nagyobb problémát okozhat az embereknél. Nem csak a bőr alatt képezhet csomókat, de a szembe is eljuthat, ahol esetenként még látászavart is eredményezhet. A szemben élősködő féregtől szerencsés esetben sebészeti úton meg lehet szabadulni.
Mivel az emberek fertőződésének forrása legtöbbször a beteg házi kedvenc, így az állatok férgességének megelőzése és felderítése elsődleges, közegészségügyi jelentőséggel bír. Egy gyors vérvizsgálat elárulja, hogy kedvencünk fertőzött-e.
Ezt érdemes fiatal állatnál félévente, később évente elvégeztetni. Negatív vizsgálati eredmény birtokában a szúnyogcsípés és a szívféreg lárva elleni együttes kezelést javasolt alkalmazni, a további mentesség fenntartása érdekében.
Pozitív lelet esetén hosszantartó, kockázatos és költséges kezelésnek néznénk elébe, melyet mindenképpen jobb lenne inkább megelőzni, ezzel mind a kutya, mind a gazdi elkerülheti a féregfertőzés kialakulásának kockázatát – tették hozzá.
hvg.hu