Probléma a rendőrök informatikai felkészületlensége.
Nem csak itthon, Németországban sem jobb a helyzet például egy adatlopás esetén, mert sokuk digitális analfabétának tekinthető. Holger Münch, a német Szövetségi Bűnügyi Hivatal (BKA) fél éve kinevezett vezetője nem fukarkodott a kritikákkal. A szakember elmondta, hogy a mai német rendőröknél gyakori, hogy digitális analfabéták, emiatt például a lakosságtól kapott fotókat és videókat sem tudják bizonyítékként felhasználni. A német bűnüldözőknek sokkal jártasabbá kell válniuk az IT használatában. „Hogyan tartunk technikailag lépést? Ez egy óriási kihívás” – hangsúlyozta.
Münch hozzátette, hogy ha valaki bemegy az egyik rendőrkapitányságra és feljelentést tesz adatlopás miatt, akkor a nem túlzottan képzett rendőr általa megoldhatatlan problémával szembesül. Például egy zárolt mobiltelefonon lévő fénykép előhívására csak a szakértők képesek, emellett a testületnek jobban kell nyitnia a számos új média, például a közösségi portálok felé is. A vezető a 2013-as bostoni maratont hozta fel példaként, mondván sokan szeretnének segíteni a rendőrségnek, például információkat, bizonyítékokat, fényképeket küldenének, de ezeket jelenleg sajnos nem tudják fogadni.
További problémát jelent a növekvő internetes és gazdasági bűnözés, az online csalások, illetve az ezekkel összefüggő egyre nagyobb adatmennyiség tárolása. Ezek feldolgozása és kiértékelése során a BKA első embere a belső forrásokra támaszkodna.
Tavaly kiderült, hogy testen viselt kamerát kap a hesseni rendőrök egy része, majd később Alessandro Pansa olasz országos rendőrparancsnok elrendelte, hogy ugyanez történjen meg kísérleti jelleggel Rómában és Milánóban is. A testen viselt kamerák ötlete Magyarországon isfelmerült.