A felperes a Berlington Hungary Tanácsadó és Szolgáltató Kft., a Lixus Szerencsejáték Szervező Kft., a Lixus Projekt Szerencsejáték Szervező Kft., a Lixus Invest Szerencsejáték Szervező Kft. és a Megapolis Terminal Szolgáltató Kft. volt.

Sok milliárd a tét

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) korábbi tájékoztatása alapján a berlingtonos per tétje összesen 8 milliárd forint. A felperesek elsősorban elmaradt vagyoni előny, vagyoncsökkenés, játéktermek bezárása miatti költségekre hivatkozva követelnek eltérő nagyságú, 120 millió forinttól 3,6 milliárd forintig terjedő kártérítést, a 8 milliárdos végösszeg a kamatokkal együtt jön ki.

A kormánynak most azért is fájhat a feje, mert ez csak az egyik per a sok közül. A Magyar Szerencsejáték Szövetség is elindított egy eljárást, ők egyből az Emberi Jogok Európai Bíróságán pereltek, és a bíróság befogadta a keresetet.

Ezen és a berlingtonos ügyön kívül információink szerint 5-6 másik szerencsejáték-szervező cég is eljárást kezdeményezett. Ha valamelyik cég győz a magyar állammal szemben a bíróságon, valószínűleg további perek indulnak majd, ugyanis a betiltás 1100 szerencsejáték-szervező céget érintett, valamint azt a 18 ezer helyet, ahol nyerőgépek működtek.

Schreiber István, a Magyar Szerencsejáték Szövetség elnöke a további ügyekkel kapcsolatban korábban azt nyilatkozta, azok is többmilliárdos ügyek lesznek, amelyek rendszerint két tételből tevődnek majd össze: a kárt és az elmaradt hasznot szeretnék a működtetők visszakapni.

Az ügyben egyébként már az Alkotmánybíróság is döntött. A testület dodonai válasznak is beillő határozatot hozott, ugyanis azt mondta ki, hogy a betiltás nem volt alkotmányellenes, de jogszerűtlen volt, és a kárvallott cégek kártérítésre jogosultak, viszont csak az ügyben folyamatban levő nemzetbiztonsági vizsgálat befejezése után. A nemzetbiztonsági vizsgálat viszont a közeljövőben aligha fejeződhet be, hiszen az folyamatosan zajlik, erről tájékoztatta a Belügyminisztérium a szerencsejáték-szervezőket.

Andy Vajna nagyot szakít

A nyerőgépek betiltásával a kormányfőhöz közel álló Andy Vajna nagyot szakított. A nyerőgépek betiltásával a kormány letarolta a magyar szerencsejáték-piacot, nemzetbiztonsági kockázatokkal indokolva a lépést (a javaslat fő kezdeményezője és kommunikátora Lázár János volt). A törvény csak három kaszinó megbízható működését engedélyezte, melyre koncessziót kellett szerezni. Teljes cikk itt.