Nem született megállapodás a görög
adósságválság ügyében az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek csütörtöki luxembourgi tanácskozásán, közölte Valdis Dombrovskis, az euró ügyeiért felelős európai bizottsági alelnök.
A testület elnöke, a láthatóan gondterhelt holland pénzügyminiszter Jeroen Dijsselbloem az ülés után azt mondta, megállapodás „még nincs a láthatáron”.
„Az elmúlt hetekben nem haladtak a tárgyalások” – festett elég lehangoló képet Dijsselbloem a közelmúlt fejleményeiről, bár úgy látta, hogy lehetséges megegyezni és még a hónap vége előtt meghosszabbítani a programot.
Hozzátette, hogy meg kell hosszabbítani a programot, mert „elképzelhetetlen”, hogy június 30. előtt kifizetésre is idő maradjon (azaz nem látni, hogyan fizetheti ki Athén az IMF-hitelét). Ehhez a görögökön a sor, és ha a következő napokban lesz beérkező javaslat, azt megvizsgálják.
Szeretnék, ha Görögország megtarthatná a közös fizetőeszközt, de felkészültünk az eshetőségekre,
figyelmeztetett.
Pierre Moscovici gazdasági biztos is a görög kormányt hibáztatta, amely „katasztrofális forgatókönyvet” kockáztat, hacsak nem kezd komolyan tárgyalni. Amit az intézmények kérnek, azok nem megszorítások, hanem pénzügyileg fenntartható és hiteles reformok. Így is már „komoly engedményeket tettek és rugalmasak” Christine Lagarde, az IMF igazgatója szerint, de a megegyezéshez „felnőttekre van szükség”, osztott ki egy anyai pofont a résztvevőknek.
Görögország a bevándorló-kártyát is kijátszaná?
Durva eszközökhöz nyúlhat az EU és Görögország is, ha a következő napokban nem születik megegyezés. Elképzelhető, hogy Görögország csődöt jelent be az ebben a hónapban esedékes hiteltörlesztésére és távozik az eurózónából.
Ugyanakkor az EUrologus brüsszeli dipomáciai forrásból úgy tudja, hogy EU-s vezetői körökben tartanak tőle: a görög kormány azzal tartaná sakkban a drasztikus költségvetési szigorítást előíró európai tárgyalópartnereit, hogy átengedi az északi határain a Görögországba érkező menedékkérő tömegeket.
Az EU-s válasz erre az lehet, hogy kizárják Görögországot a schengeni térségből.
Könnyen előfordulhat, hogy a magyar kormány erre az eshetőségre készül, és ezért vált hirtelen nagyon sürgőssé, hogy felhúzzák a magyar-szerb határszakaszon a sokat emlegetett kerítést.
A többi lehetséges okról, hogy miért kezdünk kerítésépítésbe, itt írtunk bővebben.
Ez már nem babra megy
Hogy most tényleg Görögországon múlik a dolog, azt Christine Lagarde, az IMF vezére már a tanácskozás előtt egyértelművé tette, azt mondta, Görögország nem kap türelmi időt, ha június 30-ig nem fizet, az IMF fizetésképtelennek minősíti.
A tét nem kevés, Görögországnak a hó végéig egy 1,6 milliárd eurót (forintban nagyjából 500 milliárdos) kell törlesztenie az IMF felé, és a 7,2 milliárd eurós (2250 milliárd forintos) EU-s mentőcsomag meghosszabbítása is pengeélen táncol. index.hu Fotó: Jánisz Varufakisz görög pénzügyminiszter és Christine Lagarde, a Nemzetközi Valutaalap, az IMF vezérigazgatója