Nem hajtott végre államadós-osztályzati felülvizsgálatot Magyarország esetében a Moody’s Investors Service.
A nemzetközi hitelminősítő az Európai Unió előírásainak megfelelően – a többi hitelminősítőhöz hasonlóan – előre összeállította a szuverén adósbesorolások áttekintésének idei menetrendjét. A Moody’s a magyar szuverén osztályzat idei második potenciális felülvizsgálati időpontját péntekre tűzte ki, a cég azonban péntek éjjel Londonban közölte, hogy most nem frissítette a magyar államadós-besorolást.
A Moody’s listáján Magyarország szuverén adósosztályzata így továbbra is „Ba1”, stabil kilátással. A hitelminősítő idei felülvizsgálati menetrendjében Magyarország legközelebb november 6-án szerepel.
A Moody’s által érvényben tartott magyar adósosztályzat idei első felülvizsgálatának lehetséges időpontja március 6-án volt, ám a hitelminősítő akkor sem módosította a magyar szuverén besorolást, sem annak kilátását.
Elemzők: Még mindig kockázatos az ország
A Moody’s-nak az a döntése, hogy nem változtatott Magyarország minősítésén, azt jelzi, hogy a hitelminősítő még mindig kockázatosnak tartja Magyarországot az MTI által megkérdezett elemzők szerint.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági elemzője szerint a háttérben az államadósság magas szintje mellett az áll, hogy a gazdasági növekedés fenntarthatóságát kétségesnek tartják a szakértők. Szintén hozzájárulhatott a lépéshez, hogy jelentős a vállalati különadóra támaszkodó állami bevétel, amely versenyképességi szempontból kedvezőtlen.
Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője szerint meglepő a Moody’s döntése, mert a magyar gazdaság mutatói alapján legalább az adósság besorolás kilátásának javítása lett volna indokolt. Az, hogy a Moody’s nem hajtott végre felülvizsgálatot jelzi, hogy még mindig középtávú nehézségeket feltételeznek a magyar piacon – mondta.