Két csíkszentkirályi mesterember

készítette azt a Mária-mellékoltárt, amelyet szerdán este szállítanak Miskolcra a Jézus Szíve-templomba. Péter Sándor asztalosmester és György Gábor fafaragó húsvét óta dolgozik a mellékoltáron, ők meséltek a több hónapot felvevő munkájukról.


A miskolciak tavaly ünnepelték a Jézus Szíve-templom felszentelésének nyolcvanadik évfordulóját. Az ünnepségre belsőleg felújították a templomot, csütörtöktől pedig itt kap helyet a Csíkszentkirályon készített mellékoltár is. A két székelyföldi mester először egy próbamunkát végzett el, ami tetszett a megbízóknak, ezt követően láthattak hozzá a tényleges munkához.

„Tőke Ágoston kért fel az év elején, hogy vállaljuk el a Mária-oltár elkészítését. Péter Sándor végezte az asztalosmunkát én a faragást. Húsvét után láttunk hozzá a munkához, mostanra sikerült ennyire összehozni. Szerintem jól sikerült. Biztosan lesz olyan, akinek tetszik, de olyan is, aki esetleg kritikusabb lesz, de hát olyan munka nem létezik, amiben valaki hibát ne kapna” – jegyezte meg György Gábor fafaragó mester. A mellékoltár faragott része hársfa, a mellékrészek fenyőfából készültek. „Nehéz volt a döntést meghozni, hogy vállaljam-e vagy sem, hiszen olyan megbízatás ez, amilyet még nem kaptam. Aztán csak elvállaltam. Számomra nagy kihívást jelentett, mivel a rajz, amit a miskolciaktól kaptunk és amit a tervező készített hajdanán, művészileg igen, de technikai szempontból nem volt tökéletes. Egy ismerősöm segítségével nagyítottuk fel, és akkor derült ki, hogy vannak némi átfedések. Többször is átnéztük, mértünk, addig-addig, hogy felépült. Az oltárnak – kivéve az alja – egy Mária-képrámára épült fel. Kaptunk egy kartonból kivágott képméretet, ez alapján és a megadott rajz szerint dolgoztunk” – mesélte Péter Sándor asztalos.

csikszentkiraly oltar gn 002_b

Igyekeztünk ezt a megbízatást a legjobb tudásunk szerint elvégezni – jegyezték meg szerényen a mesteremberek, akik szerint komoly kihívást jelentett a mellékoltár elkészítése, hiszen „ ilyen munkát nem mindennap csinálnak”. „Számomra például a barokk stílusú fafaragás volt újdonság, eddig ilyet nem csináltam. Több szakembert is megkérdeztünk, tájékozódtunk az interneten is. Sok az apró minta, ezért nem lehetett mélyen faragni” – avatott be a részletekbe György Gábor.

A munkafolyamat nem egy műhelyben zajlott, a mesteremberek külön-külön dolgoztak, de napi rendszerességgel tartották a kapcsolatot, egyeztettek, hogy ki min dolgozik, hogy halad. „Amikor én annyira haladtam, összeenyveztem a kész darabokat s vittem Gáborhoz. Amikor az első szintet megcsináltam, elbizonytalanodtam olyannyira, hogy azt mondtam, feladom. Nem hagyták” – jegyezte meg az asztalosmester.

A Mária-mellékoltárt kedden a csíkszentkirályi Művelődési Házban állították fel, szerdán este pedig – miután négy részre szedik – elszállítják Miskolcra. Ott csütörtökön látnak hozzá a két csíkszentkirályi mester jelenlétében az újbóli összerakáshoz. A templomban végső helyét elfoglaló mellékoltárt Miskolcon – igazodva a templom többi belső bútorzatához – lefestik. A fafaragó szerint a faragászat aranyozott színt kap, a többi rész pedig a zöld három árnyalatára lesz festve, bár mint vélekedett, neki így festetlen állapotban jobban tetszik. „Drukkolok, mert ha a festést nem hozzáértő szakember végzi, akkor a jó munkából rosszat tud csinálni. S bizony ennek függvényében értékelik a mi munkánkat is” – fűzte hozzá az asztalosmester. Kedden több csíkszentkirályi is betért a kultúrotthonba, hogy megnézze a faluban készített Mária-mellékoltárt.

„A munkálatok során én egyáltalán nem izgultam. Sokat dolgoztam már ebben a szakmában, sok székely kaput, bútort, kopjafát készítettem. Eredeti mesterségem szerint az állategészségügyben, az élelmiszer-vizsgálatban dolgoztam, de közel negyven éve a fafaragásban szereztem diplomát, és ezzel foglalkozom” – mesélte György Gábor. Péter Sándor elmondása szerint bútoripari technikumot végzett, a véletlen hozta úgy, hogy magánvállalkozóként dolgozik 1996-tól. „Számomra kihívás, amikor valami olyant kell csináljak, ami másnak nincs. Csináltam már én olyan ajtót is, hogy abban egy szeg sincs” – jegyezte meg büszkén.

„Azt mondták, amit csinálunk, legyen világos, látható és tetszetős. Szerintem ez sikerült” – mondta el Péter Sándor, kollégája, György Gábor pedig azt mondja, ő bizony nagyon örülne, ha saját falujába, Csíkszentkirályra is kellene egy ilyen jellegű munkát készíteni.