A programnyelvek, kódnyelvek épp olyan világnyelvek , mint az angol: aki kellő szinten ismeri, annak egyfajta útlevelet jelent az informatika globális munkaerőpiacára. Európában mintegy 4 millió kódoló dolgozik, ez a szám évente 120 ezerrel nő. A statisztikák szerint 2014-ben 82 ezer honfitársunk dolgozott az informatikai szektorban, és mintegy 10 ezer betöltetlen állás volt a területen. De nagyon sokan dolgoztak Nagy-Britanniában, Ausztriában, Németországban.

Miközben a betöltetlen álláshelyek száma nő, az IT szakokra járó egyetemisták száma Magyarországon csökken: évente 5 ezer fiatal felvételizik informatikai szakokra, éppen annyian, ahány finanszírozott informatikusi hely van a felsőoktatási intézményekben, ám a felük lemorzsolódik, így mindössze 2500-an végeznek minden évben. AZ IT szektorban tanulóknak csak 18 százaléka lány és többségük nem is ezen a területen helyezkedik el, miután végez.

A munkaerőpiacra tekintve is azt látjuk, messze alulreprezentált a szebbik nem világszinten is, például az Ericcson 1700 mérnökének csak 9 százaléka nő, de még a Google-nál is a LinkedInnél is csak 17-18 százalék az arányuk. A természettudományos szakokon kicsit jobb a helyzet, ott 50 százalék a nők aránya.