Dalai Láma szerint a menekülteknek a Közel-Keleten kellene keresniük a boldogulásukat

Az idén 80 éves vallási

vezető, a 14. Dalai Láma szerint a menekülteknek a Közel-Keleten kellene keresniük a boldogulásukat, Európa ugyanis képtelen minden ide tartó embernek otthont adni.

A Dalai Lámát nem lehet részvétlenséggel vádolni, hiszen évtizedek óta száműzetésben él, élete legnagyobb részét „menekültként élte le”. 1959-ben,  tibeti ellenállási mozgalom összeomlása után kényszerült Indiába menekülni, azóta sem térhetett vissza egykori székhelyére, Tibetbe. 

A tibeti buddhisták vezetője méltatta Németországot, amiért számtalan szíriai előttnyitotta meg kapuit, hangsúlyozta azonban, hogy ez a lépés nem jelent hosszú távú megoldást.

Nem ártana elgondolkodni azon, hogy Európa befogadóképessége véges” – nyilatkozta Oxfordban egy konferencián. „Először is véget kell vetni a gyilkolásnak Szíriában és más érintett területeken, hogy az ott élőknek ne kelljen elhagyniuk otthonaikat. És ha lehetséges, mindezt párbeszéd útján, és nem erőszak alkalmazásával. Az erőszak soha, semmire nem lehet jó válasz”.

 
 

„Nagyra értékelem az európai országok befogadó gesztusait” – mondta a 80 éves szellemi vezető -, „ám hosszú távon mindenképp az az üdvözítő megoldás, ha békét és fejlődést hozunk azokba a muzulmán országokba, ahol most még háború dúl.”

A dalai láma arról is beszélt, hogy talán ő lesz az utolsó, aki ezt a címet birtokolja. Viccesen meg is jegyezte, hogy a kommunista kínai kormány jobban aggódik a láma reinkarnációjával kapcsolatban, mint ő maga.