Orbán Viktor elsődleges célja a mai brüsszeli csúcson, hogy szembesítse az EU vezetőit a realitásokkal. Ehhez hat konkrét javaslatot fog tenni, jelentette be, miután a bajorországi Banz kolostorban (Kloster Banz) részt vett a keresztényszociális unió (CSU) tartományi frakciójának ülésén.
Orbán javaslatai a következők:
Meg kell nyerni Görögországot, hogy engedje át határvédelmét az Európai Unió közös rendészeti erejének, azoknak a tagországoknak, amelyek készek ebben részt venni.
A menekülteket és a gazdasági bevándorlókat már a schengeni határokon kívül válasszák szét.
A menekültek számára biztonságosnak tekintett országok listáját az EU határozza meg, értelemszerűen minden tagállam számítson biztonságos országnak.
Mindenki növelje meg befizetéseit 1 százalékkal és csökkentse kiadásait 1 százalékkal. Ezzel 3 milliárd eurót lehet a válságkezelésre fordítani.
Hozzanak létre kiemelt partnerséget azokkal az országokkal, amelyek nélkül nem tudják kezelni a helyzetet, elsősorban Törökországgal, de „újra kell gombolni a kabátot Oroszországgal is”.
Hozzanak létre világkontingenst, azaz a menekülteket ne csak európai szinten, hanem az egész világon osszák szét. Legyenek világkvóták.
Orbán szerint Magyarország elsődleges célja továbbra is az, hogy be tudják tartani a törvényeket és az európai jogrendet, és legyen megfelelő katonai, rendészeti erő arra, hogy mederbe tereljék a menekültáradatot. Orbán ahhoz kér támogatást, hogy a válságot a jogrenden belül kezeljék. Ezért számára az első kérdés a határőrizet.
Mint egy kérdésre elmondta: a kerítés mint eszköz működik. A 175 kilométeres szerb-magyar határszakaszon a kerítés megépítése után töredékére csökkent az illegális határátlépések száma. Magyarország ezzel teljesíti az uniós előírásokat és sikeresen védi az EU schengeni külső határait. A szerb-magyar határra érkezőkről most már ott helyben el lehet dönteni, hogy menedékkérőként jogosultak-e belépni az EU területére. Ezt a határőrizeti feladatot egészen addig komolyan veszi Magyarország, amíg az Eurrópai Unió ez alól a feladat alól nem menti fel, mondta.
Mint mondta, mindent elkövetnek a 335 kilométeres horvát-magyar határszakasz, az EU másik külső schengeni határának megvédése érdekében is, még ha ebben a horvát kormány nem is partner. „Ha az a jelentés érkezik, hogy képesek vagyunk érvényt szerezni a magyar jogszabályoknak és a fizikai határzárat a zöldhatáron életbe léptetni, és a belépni akarókat a kijelölt pontok felé vagyunk képesek irányítani, akkor el fogjuk rendelni az éles határzárat”. A határzár után nem lesz lehetséges büntetőjogi következmények nélkül átlépni a zöldhatárt Horvátország és Magyarország között. Szavai szerint ez bármelyik nap bármelyik órájában bekövetkezhet. index.hu