Elvitt minket már a fapados sok helyre, volt köztük sok felejthető, jópár „egyszer láttuk, többet nem fogjuk” típus, és szerencsére nem kevés emlékezetes is. Az élmények leülepedtek, napirendre kerültek a jövő évi tervek, s rögtön felmerült a kérdés: mi az, ahol voltunk már, de nagyon szívesen újra mennénk. Ezt átgondolva állítottuk össze a kedvenceinkről a mi kis külön bejáratú toplistánkat: íme a 7 legjobb hely Európában, ahova alig várjuk, hogy visszamenjünk. Városok és szigetek, melyek szerintünk fantasztikusak és ügyesen foglalva olcsón elérhetők fapadossal. Segítségképp mindnél megadjuk a legjobb megközelítési lehetőségeket is.

Izland

Talán az egyetlen hely, ahol simán elhisszük, hogy élnek koboldok és tündérek és trollok – bár utóbbiak túl nagyok, nem férnek el, ezért átköltöztek Norvégiába. Egészen elképesztően varázslatos, ami itt a víz és a szikla találkozásánál történik, mert van itt kontinentális törésvonal zsombékos tórendszer mellett, van öt percenként kitörő gejzír csupasz fennsíkon háttérben hegyekkel, van akkora vízesés, amilyet elképzelni sem tudunk, főleg ha múlt héten még a Szalajkáról hittük azt, hogy látványos. Fűtésre, meleg vízre nem költenek, ami a hőforrások számára haszontalan víz, abból meg fürdőket csinálnak. A puszta közepén, ahol ember nincs, a kirakott kávéautomatába kártyaleolvasót is szereltek. Nem tudjuk, milyen az izlandi pénz, mert egyszer sem szorultunk készpénzre, tényleg mindenhol működik a bankkártya-elfogadás. A reptéren kihelyezett adománygyűjtő plexidobozokból láttuk csak meg, milyen a korona.

Májustól szeptemberig érdemes látogatni, más évszakokban a belső részeken az utak nem járhatók. Városnézésre elég egy-két óra, nem az építészet itt a lényeg. Embertelenül drága, nagyobb csapattal érdemes menni és jól kitölteni a szállásokat és a bérautót.

De hogyan? 

Friss hír, hogy a Wizz Varsóból is repül jövő nyártól Reykjavikba. Ez már sokkal jobb, mint Gdansk, mivel a lengyel fővárosba van közvetlen járat Budapestről, ráadásul általában olcsó. Persze Izlandra nehéz egy kis kézivel menni, ha meg kell a nagy, az rögtön plusz kiadás a Wizznél. Ráadásul pofátlanul magas árakon nyitották meg az új útvonalat, Koppenhágán át Ryanair-Wow Air verzió is jobb lehet, easyJet pedig Lutonon át Wizzel kombinálva. Nincs kézipogyó-probléma tisztán easyJetes kanyar esetén, ez például Genfen át megoldható, májusra például egész emberi áron, 50-60 eurótól vannak Izland-Svájc jegyek. Kár, hogy a Budapest-Genf szakasz ára is emelkedett az elmúlt évben, alig lehet 10 ezer alatt kikapni rá jegyet.

Tenerife

Ide ne hozzunk magas sarkú cipőt, nem lesz sok alkalmunk felvenni. Értelme sincs, ide napozni és hegyet mászni jön az ember. Persze utána nem mulasszunk el csobbanni akár a tengerben, akár a szállás medencéjében – ajánlatos tehát a medencés szállás kikutatása. Télen is 20-23 fok a jellemző, valamiféle átmenet a tavasz és a nyár között. A szigeten kihagyhatatlan a Teide, a 3718 méter magas csúcs, Spanyolország legmagasabb pontja. A csúcsra csak korábban kiváltott engedély birtokában engednek fel, ennek egyetlen célja, hogy elkerüljék a tumultust. Felvonóval is fel lehet menni majdnem a csúcsig, de az igazán kemény csóró turisták gyalog is megmászhatják, ösvény van.

De hogyan?

A Wizz ősztől közvetlenül repüli, pár hete újra levitte az árakat 20 ezer alá (egy irányba), most inkább 25 az alja. Átszállásos verziók is kijönnek ennyiből, Barcelona, Madrid, Bergamo és Charleroi lehet jó útirány Wizz-Ryanair kombóval, a spanyol városokból a sziget mindkét reptere elérhető. Néha a spanyol városokból a Vueling is versenyképes árat ad és több helyről gyakrabban repül a Kanári-szigetekre, mint a Ryanair.

Madeira

Az örök tavasz szigetének is hívják, ami nagyon szívmelengető februárban, de kevésbé vonzó júliusban, így mindenki maga döntse el, hogy melegedni vagy hűsölni szeretne Christiano Ronaldo szűkebb hazájában. Igen, van CR múzeum, de ennél azért látványosabb dolgok is vannak itt. Szintén nem magas sarkú barát hely, annál is inkább, mert errefelé nagyon szeretik a macskakövet. Mindenhol nő a törpebanán, ami a mi kukoricaföldjeinkhez képest azért trüváj, mert Madeirán az is csoda, ha egy focipályányi sík területet sikerül kialakítani. Vagyis a banánt, olajbogyót és miegyebet a meredek hegyoldalon kell szüretelni. Kár kihagyni a botanikus kertet Funchalban. A sziget keleti felén húzódó Szent Lőrinc félsziget hegyi futóknak egy órás, gyaloglóknak két-három órás kötelező program. Mindig fúj a szél, menekülni előle nincs hova, de a tengerbe szúrt sziklák és szakadékok látványa minden esőt és szelet kárpótol. Sao Vicentében Vulkán Központ, Santa Cruzban pedig fürdőkomplexum várja a turistákat.

madei.jpg

De hogyan?

Nem akarja más fapados repülni az easyJet mellett, az árak sajna megint nőttek tavalyhoz képest. Lisszabonból a legegyszerűbb kiszökkenni, napi 2 járat van, de ritkán adják 30 euró alatt a jegyet. Budapestről Lisszabon ügyesen foglalva valamivel 10 ezer felett elérhető. Az easyJet London-Gatwickről is repüli 50-60 eurótól. Időnként a portugál nemzeti légitársaság, a TAP ajánlata is versenyképes Budapestről kényelmeséknek: biztosítják a csatlakozást és nincs velük csomagprobléma.

Lisszabon

Nem igazán értjük, hogy lehet ebben a városban és az egész országban annyira depisnek lenni, hiszen a klíma remek, télen nem kell fűteni (amúgy de, de sem a fagyhalál sem a reuma nem fenyeget). Még abban is mázlisták a portugálok, hogy csak félmillióan osztoznak a fővároson, ami rendkívül kényelmessé teszi az életet. A kötöttpályás közlekedés rajongóinak kötelező a hegyet mászó villamos miatt, de a sárga hernyót minden látogató azonnal megkedveli, annyira jellegzetes jármű, mint az emeletes busz Londonban. A város hegyekre épült, ami megnehezíti ugyan a közlekedést, de a kilátás kárpótol. Az óvárost leszámítva Lisszabont újjá kellett építeni, de ez a városrész is idősebb, mint Skandinávia teljes építészete. Az óvárosban megvannak a sikátorok és görbe utcák, az új, de amúgy több százéves tervezés eredménye pedig a tágas és fényes allék és sétálóutcák.

De hogyan? 

Közvetlen Wizz-járat van, 10-15 ezer forint között rendben van az ár. Ha 20-at kérnek, akkor nézzünk rá a TAP ajánlatára is, különösen, ha nem bírjuk ki csomag nélkül.

Isztambul

Áj láv jú, vappap subidubidú. Tulajdonképpen Dollyék ezzel mindent el is mondtak, azzal a kiegészítéssel, hogy Isztambullal nem nagyon egyeztethető össze semmiféle drink a bárpultnál. Nem azért, mert a szesz elég drága, hanem mert ez egyszerűen nem jellemző. A törökök tényleg teázgatnak sörözés helyett, bár az is igaz, hogy meccset még nem néztünk közösen. A Boszporusz, a Galata-híd, a minaretek mellett kinőtt felhőkarcolók – máshol nincs ilyen. És ilyen illatok sem. A Galata-hídon végig állnak a pecások, és fognak is ezt-azt, a híd környékén érezni is. Kosz nincs, mindenki elpakol maga után és viszi haza a sütni való halacskát. A Fűszerbazárt szaglás alapján is meg lehet találni, és ha megvan, akkor egyszerűen nem lehet betelni a római kömény, koriander, babér és ki tudja még mi minden illatával. Nagyon figyelni kell, nehogy több kilónyi fűszerrel térjünk haza, mert évekig nem fogy el. Azon kevés városok egyike, ahol kifejezetten bírják a magyarokat, még úgy is, hogy tutira nem mi költjük a legtöbbet.

iszti.jpg

De hogyan?

A Wizz és a Pegasus meccsel, jegyek előbbinél rendszeresen vannak 10 ezer forint alatt, mindketten az ázsiai oldalon levő külvárosi másodlagos reptérre mennek. A Turkish Airlines ritkán ad alacsony árakat, egyetlen előnye, hogy a fő reptérre megy, ahonnan metróval lehet indulni a belváros felé.

Szantorini

Az egész sziget egy hatalmas vulkán volt, amelybe betört a víz, s a kráter íve lett maga a sziget. Ez már önmagában is elég meggyőző, de ennél sokkal jobban néz ki. A tengerről visszatekintve a kaldera rendkívüli látványt nyújt, a naplemente pedig bár mindenhol a világon naplemente, azért innen nem mindennapi. A szigetről kisebb hajókirándulások tehetők, így messzebbről is meg lehet csodálni Szantorinit. A legnagyobb város, Fíra igazi fehér falú, fehér köves, kék tetős, sikátoros turistalátványosság. A régi kikötőbe meredek szerpentin vezet lefelé, innen indulnak a kirándulóhajók. Az utat gyalog és szamárháton is meg lehet tenni – meg felvonóval -, mi nem kívántunk hozzájárulni a szamarak ütlegeléséhez, gyalogoltunk.

De hogyan?

A Ryanair olcsón repüli Athénból, az easyJet drágán több helyről, néha Milánóból vannak elviselhető árak (30-40 euró) Esetleg Wizzel lehet Krétára repülni közvetlenül, onnan meg átvisz a hajó, de ez ritkán olcsó.

Bruges

Az egész olyan, mint egy kibekúrt tündérmese, mondja az egyik pszichopata az In Bruges (idióta fordítással Erőszakik) című filmben. És ezzel maradéktalanul egyet is értünk. Brugesnem az a város, ahová évente visszajárunk, de azért rendszeresen vissza-vissza lehet ide térni mondjuk kerek évfordulókat ünnepelni. Bájos belváros, életre kelt tündérmese, folyócska és tavacska, hattyúk, lovak, romantikus kertek. És persze sör, ha már Belgiumban járunk, ezt se hagyjuk ki. Szerencsére nem kell kompromisszumokat kötni, itt minden megközelíthető gyalog, bérautó versus sörözés probléma fel sem merülhet. Kártya vs. kápé dilemma itt sem játszik, elég néhány mentő euró, lényegében mindenhol működik a kártyaelfogadás.

De hogyan?

Itt egy helyes megoldás van. Wizz, vagy Ryanair Charleroiba, onnan Flibco busz akár már 5 eurótól.