A botrány leértékeli a tulajdonosok  autóit

, így a Fortune újságíróinak becslése szerint akár 5000 dollárral (1,4 millió forint) is kevesebbet érhetnek akkor, amikor birtokosaik használt autóként túl akarnak adni rajtuk. Az USA-ban érintett összes autót összeadva ez a bukta elérheti az 55 milliárd dollárt.

És ha valaki azt hiszi, hogy kártérítési perben visszakövetelheti ezt a veszteséget, az téved. Ezt mutatják a korábbi tapasztalatok. A Suzuki Samurai igen népszerű törpe terepjáró volt az USA-ban a nyolcvanas években. Egy teszten azonban 1987-ben kiderült, hogy hajlamos felborulni. Ez egy csapásra 30 százalékkal vetette vissza használtautó-piaci értékét. A tulajdonosok egy része pert indított 2000-3500 dolláros vesztesége megfizettetéséért, ám a bíróságok elutasították keresetüket.

Ideges dealerek
Végül a botrány alaposan elverei a port a Volkswagen 650 amerikai viszonteladóján is. Az autógyártó és a dealerek viszonya eddig sem volt felhőtlen, mivel az utóbbiak úgy látták, hogy a VW menedzsmentjét nem érdekli a véleményük. Eközben a modellkínálat elöregedett, nem volt összhangban az amerikai autósok ízlésével és az autók túl drágák voltak versenytársaikhoz képest.

Az értékesítés a botrány előtt is hanyatlott. A viszonteladók teljesíthetetlennek tartották a Volkswagen tervét, amely szerint 2018-ban már 800 ezer Volkswagent kellett volna értékesíteni az USA-ban. A panaszokra az volt a cég válasza, hogy megígérte: 2016-tól gyártani kezd egy közepes hobbi-terepjárót Chattanoogában lévő üzemében.