A hatékonyabb kiutasítás most már
a fő téma az EU Tanácsban. Több pénz és ember lesz határvédelemre, gyorsítják a menedékjogot nem kapó migránsok visszaküldését. Beindult a kvótarendszer.
Elég egyértelmű volt az uniós bel- és igazságügyi miniszterek október 8-i ülésének üzenete. Megerősítik az Európai Unió határának őrizetét, minél hamarabb igyekeznek kipaterolni azokat a migránsokat, akik nem kapnak menedékjogot, és Szíria szomszédaiban akarják tartani az ottani menekülteket.
A miniszterek ezért 400 millió euróval megemelték a migrációval összefüggő kötelezettségvállalások összegét és 57 millióval a kifizetésekét. Előbbiből – egy szíriai alapon keresztül – 300 milliót ígértek EU-n kívüli országoknak a szíriai menekültek befogadására, 100 milliót az uniós migrációs és biztonsági alapoknak, és több mint 55 milliót fordítanak humanitárius segélyre.
A balkáni úttal is foglalkoztak
A miniszteri találkozó napján az uniós külügyi tárcavezetők is konferenciáztak egyet az EU-ba irányuló migrációban érintett nyugat-balkáni és közel-keleti országok vezetőivel. Itt már annak is örültek, hogy egyáltalán egy asztalhoz tudtak ülni.
Több migránst küldenének haza
A miniszterek többek között a menekültstátuszra nem jogosult „irreguláris migránsok” hazaküldésével foglalkoztak. Erre a célra 2014 és 2020 között 800 millió eurót szánnak az EU migrációs alapjából, amelyen belül külön eszközt hoznak létre a visszafogadás segítésére, és az uniós határvédelmi ügynökséget, a Frontexet is izmosítanák, hogy hatékonyabban segítse a visszautaztatásokat.
A megnövekedett visszatérítési arányoknak el kell rettentetnie az irreguláris migrációtól
– szögezi le az elfogadott szöveg. 2016-ra például be akarják vezetni, hogy a kiutasítási döntéseket a schengeni információs rendszerben is rögzítsék, azaz a belső határok nélküli övezetben tudjon róla minden tagállam.
Az uniós országoknak is rendszerszerűen kell ilyen döntéseket hoznia és ezeket végrehajtania, amihez „végső eszközként” akár
őrizetbe is vehetik az irreguláris migránsokat.
A visszaküldésben a Frontexnek is komolyabb szerepet szánnak, amelyen belül külön a visszaküldéssel foglalkozó csoportok állhatnak fel, és az uniós külügyi szolgálatnak is fel kell turbósítania az együttműködést az irreguláris migránsok fő származási országaival. Amelyik ország nem nyitott a kooperációra búcsút mondhat az uniós vízumkönnyítéseknek.
Azért a végére odabiggyesztettek egy bekezdést, hogy egyébként fejleszteniük kell a fogadó létesítményeket és javítani a nem uniós országokban meghúzódó menekültek kilátásait.