TTIP: az óriáscégek máris befolyásolják törvényeinket.
A megállapodást, akárcsak a hasonlóakat, arra használják, hogy a növényvédő szerekkel, élelmiszerekkel és az erősen mérgező fosszilis üzemanyagokkal kapcsolatos egészségügyi aggályokat kijátszhassák.Az elmúlt 18 hónapban gyakran vádoltak engem ijesztgetéssel, miközben a világ legnagyobb kereskedelmi megállapodását próbáltam megakadályozni. „Bízzatok az Európai Bizottságban” – hajtogatták kormánytagok. – „Megígérték, hogy az élelmiszerbizonsági normáink nem sérülnek.”

Múlt héten kibukott az igazság. Egy magas rangú európai tisztségviselő mondta ki egy amerikai konferencián, hogy a TTIP, vagyis a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerség már most is változást eredményez élelmiszerbiztonsági normáinkban.

ttip-postcard-cinema-550.jpg

A megállapodást előkészítő tárgyalások állítások szerint elősegítik az Európába bejutó új, génmódosított termékek engedélyezésének felgyorsítását. Ennek eredményeképp nemrégiben öt új génmódosított terméket forgalmazása kapott engedélyt. Emellett engedélyezték az Európában eladott marhahús vegyi anyagokkal történő átmosását. Félő, hogy a marhahús tejsavval való lemosása révén a tisztátalan húsfeldolgozási technikákat csak elfedi egy végső „fehérítés”. Az európai politikusokat azzal zsarolták, hogy ha sokat aggályoskodnak, azzal hátráltatják a TTIP-tárgyalásokat.

 

Mindez számomra riasztó, de nem meglepő. A Global Justice Now ma kiadott jelentése más egészségügyi és élelmiszerbiztonsági kockázatokat is felvet. Példaként említjük azt a 31 növényvédő szert, amelyet rák és terméketlenség okozásának gyanúja miatt az EU be akart tiltani. Legalább is, míg az USA nem figyelmeztette ismét a politikusokat, hogy ezzel lassítják a TTIP tető alá hozását…

Hasonló ütőkártyákat használtak a környezetvédelmi politikák fellazítására. Az olajpalából kinyert kanadai olaj sokkal károsabb az éghajlatra, mint a normál olaj. Az EU azonban leállt Európába jutásának akadályozásával, amikor az USA és Kanada válaszul bedobta a TTIP, illetve a CETA megkérdőjelezését.

Ezek az esetek fontosak, mert megvilágítják, hogyan születnek törvények a TTIP világában. A TTIP lényege nem a roppant antidemokratikus „vállalati bíróság”-rendszer, ahol külföldi cégek titkos bíróságokon perelhetik azokat a kormányokat, amelyek intézkedéseikkel profitjukat veszélyeztetik. Sokkal inkább a látszólag ártatlan „szabályozási együttműködés” vetülete a veszély. Ennek része egy alkufolyamat, amelynek célja a jogi normák módosítása olyan irányba, hogy az EU és az USA szabályrendszere a lehető leghasonlóbb legyen. Ez önmagában nem is tűnik rossznak. Kit érdekel, milyen színűek az autók jelzőfényei. Még erősebb védelmet is hozhatna mindkét kontinensre. Csakhogy éppen nem fog. Ugyanis, ha a tárgyaló felek elérik a céljukat, a „szabályozási együttműködést” egy új tanács felügyeli majd, amely nyitott lesz a nagyvállalatok irányába. Lobbicsoportjaik évek óta olyan modellen dolgoznak, amely lehetővé teszi, hogy a politikusok mellett „beleírhassanak” (az ő kifejezésük) a szabályozásba. És a TTIP-ben ezt megtalálták.

A TTIP-ben a döntéshozók ajtaja nyitva kell álljon a nagyvállalatok előtt, akik „jogot” szereznek a lobbizásra. A „korai jelzőrendszer” azt jelenti, hogy minden szabályozás transzatlanti ügyletekre gyakorolt hatását előzetesen meg kell vizsgálni, és a kereskedelemre „jelentőst hatást” gyakorló törvényt jelezni kell az üzleti köröknek. Ez az utóbbiaknak garantáltan politikaformáló szerepet biztosít még az előtt, hogy a szöveg elérne a választott képviselőkhöz (ha egyáltalán odakerül).

Nem az a gond a TTIP-pel, hogy „az amerikai normák rosszak” és „az európai normák jók, hanem hogy a világban a politika már ma is a nagyvállalatok érdekeit támogatja. A VW-botrány csak a legfrissebb példa arra, milyen súlyos következménnyel jár ilyen modell jövőnkre nézve. Viszont a TTIP éppen ezt a rendszert erősíti azzal, hogy a nagyvállalatok lobbizáshoz és profithoz való „jogát” lényegében alkotmányos elvvé emeli.

Már itt vannak az új GMO-k, a tejsavban mosott marhahús, a palaolaj és 31 veszélyes növényvédő szer. Ez több, mint amit az „ijesztgetők” jósoltak. A TTIP még nincs is teljesen készen. Isten, kegyelmezz nekünk, ha egyszer csakugyan ratifikálják!

Nick Dearden, The Independent, 2015. október 19.
Fordította: Neumann Anna