Az ­Európai Bizottság által elfogadott

iránymutatások szerint az „izraeli termék” megjelölés kizárólag az ország nemzetközileg elismert az 1967-es hatnapos háború előtti – határain­ belül előállított árucikkeken tüntethető fel. Vagyis nem szerepelhet a Made In Israel címke a megszállt területeken készült termékeken. Mostantól a földrajzi elnevezésnek kell szerepelnie, valamint annak is, hogy ottani izraeli telepekről valók.

A mezőgazdasági termékek és kozmetikumok származási helyét kötelező lesz megjelölni. A félkész élelmiszerek és az iparcikkek címkézése a forgalmazó számára önkéntes.

Az uniós döntés az Izrael bojkottjára felszólító radikálisok malmára hajtja a vizet és sem segíti az izraeli-palesztin konfliktus rendezését – mondta a 168 Órának Ilan Mor, Izrael budapesti nagykövete. „A brüsszeli bürokrácia a palesztinokat mintegy felmenti a felelősség alól a kialakult helyzetért, és kizárólag Izraelre gyakorol nyomást az izraeli-palesztin konfliktus ügyében. Izrael elkötelezett a ‘két államot a két népnek’ megoldás mellett, ehhez viszont partnerre lenne szüksége. A palesztinok ugyan a ‘két állam’ megoldás mellett vannak, de nem ismerik el a zsidó nép jogát ahhoz, hogy Izraelt a hazájának tekintse, annak ellenére, hogy Izrael elismeri a palesztinok jogait. A békefolyamatok szempontjából kontraproduktív a EU-s döntés, mert csak megerősíti a Palesztin Hatóságot abban az elhatározásában, hogy ne tárgyaljon Izraellel” – jelentette ki Ilan Mor.

„Izraelt nagyon erős szálak fűzik az EU-hoz, nem csak a kereskedelemben, hanem kulturális, oktatási, kutatás-fejlesztési területeken is. És ami a legfontosabb: egyhangúlag állunk ki olyan értékek mellett, mint a szabadság, a pluralizmus és a demokrácia. Mégis az az érzésem – és sok izraelié is –, hogy Európa most elárult minket. Arra szólítjuk fel az unió tagországait, hogy ne vezessék be a címkézési szabályokat, mert ezzel az izraeli termékek bojkottját segítik elő” – tette hozzá Ilan Mor.

A nagykövet, valamint közleményében az izraeli külügyminisztérium is rámutatott: több mint kétszáz más területi vita is folyik a világban, beleértve az Európai Unión belül vagy annak szomszédságában zajló vitákat is. Izrael Állam Külügyminisztériuma azt közölte: „Sajnálattal vesszük tudomásul, hogy az EU politikai okok és a bojkottmozgalom által motiválva ilyen példátlan és diszkriminatív lépésekhez folyamodik, ráadásul mindezt éppen akkor teszi, amikor Izrael az összes polgárát veszélyeztető terrorhullám ellen küzd”.

A közlemény meghökkentőnek és bántónak nevezi, hogy az EU kettős mércét alkalmaz Izrael tekintetében, és cinikusnak és alaptalannak nevezi azt az állítást, hogy ez pusztán technikai kérdés. http://www.168ora.hu/globusz/izraeli-nagykovet-europa-most-elarult-minket-140535.html