Az importált földgáz ára a 2010 -es kormányváltáskor közel 500 dollár volt ezer köbméterenként, a rezsicsökkentés kezdetekor, 2013 elején is 400 dollár felett állt. Az akkor bevezetett hatósági ár nyomán fokozatosan ötödével csökkent a hazai lakossági ár, miközben a beszerzési költség forintban kifejezve nem változott. Ez jelentős veszteségeket okozott az egyetemes szolgáltató cégeknek, ami miatt a külföldi tulajdonosok inkább fokozatosan eladták őket a magyar államnak.
Mára az energiaszolgáltatók nagy többsége állami kézben van, a hivatalos propaganda szerint a rezsicsökkentés védelmére. Erről azonban szó nincs: a 2014 vége óta gyorsuló importár-esés sehogy sem akar begyűrűzni hozzánk. Furcsa módon pont az akadályozza meg, amivel Orbánék a rezsicsökkentést kikényszerítették, azaz a hatósági árszabályozás, amely kizárja a piaci viszonyokhoz való közvetlen alkalmazkodást.
A Fidesz visszatérően azzal vádolja a szocialistákat, hogy nyolc éves kormányzásuk alatt háromszorosára emelték a földgáz árát. Ez eleve nem igaz, mivel akkor nem hatósági ár volt, hanem a beszerzési árak alakították a fogyasztói árakat, azok pedig mind a kőolajnál, mind pedig a földgáznál többszörösre nőttek: az olajára 2003-ban 30 dollár alatt volt, 2008-ra 140 dollárra emelkedett, ugyanekkor a gáz – az olajat némi időeltolással követve – 530 dollárba került. A világpiaci árugrás ez alatt az évek alatt tehát négyszeres volt.
Most ennek éppen az ellenkezőjét látjuk. Az olajár a rezsicsökkentés kezdete óta negyedére zuhant, a gázár pedig kevesebb mint felére. Ez év januárjától 200 dollár alatt vesszük a földgáz ezer köbméterét, szemben a három évvel ezelőtti 400-zal. Miért nem látjuk ezt a számláinkban? Most lehetne igazán csökkenteni a rezsinket, nem pedig hazug szólamokkal ámítani az embereket. Ehelyett azt látjuk, hogy az árkülönbözetből származó haszon egy része sok tízmilliárdos nagyságrendben kormányközeli vállalkozókhoz vándorol. 168ora.hu