Hogyan kell igazolni a nyugdíjbiztosító nyilvántartásából hiányzó szolgálati időt? Olvasói kérdésre Winkler Róbert nyugdíjszakértő válaszolt.
Egy magánszemély idén nyáron betölti a nyugdíjkorhatárt. Előzetes szolgálati idő megállapítást kért – írta olvasónk. A szolgálati időről kapott igazolásban nem szerepel az 1991–1996 közötti időszak, amikor az illető egyéni vállalkozó volt. Sajnos, iratait, dokumentumait abból az időből nem őrizte meg. Olvasónk kérdése, hogy hová fordulhat a hiányzó szolgálati idő elismeréséért, hogyan tudja igazolni az ebben az időszakban elért jövedelmét?
Amennyiben a kapott igazolásban azért nem szerepel az egyéni vállalkozói idő, mert az érintett személynek járuléktartozása volt, úgy abban az esetben a megkeresésben említett időszak a járulék befizetését követően kerülhet szolgálati időként elismerésre – válaszolta szakértőnk.
Abban az esetben, ha nem a fentiek miatt került figyelmen kívül hagyásra a szolgálati időből az egyéni vállalkozói idő, annak esetleges igazolására szolgálhatnak alapul például az évenkénti kötelező bevallások, a bevallások alapján teljesített járulékbefizetésekről szóló csekkek.
A vitatott időszakok esetleges igazolását az érintett személy lakóhelye szerint illetékes nyugdíjbiztosítási szervénél kell kezdeményezni, mely szerv felé mindenképpen jelezni szükséges a vállalkozói törzsszámot, melyre fizette a vállalkozó a bevallásai alapján előírt járulékot, illetve bármilyen egyéb a vállalkozói tevékenységgel összefüggő iratot, amely részben bizonyíthatja a vállalkozói tevékenység fennállását és a járulékok megfizetését. Szintén segítséget nyújthatnak a vállalkozói idő igazolására az állami adóhatóság nyilvántartásában ezen időszakra vonatkozóan esetlegesen található személyi jövedelemadó bevallások.