A Borsod-Abaúj-Zemplén Megye i Kórház Koraszülött Osztályán három éve történt kórházi járvánnyal kapcsolatban az ÁNTSZ-jelentés nem állapít meg felelőst, általánosságban említi meg, hogy a kórház más egészségügyi intézetekhez hasonlóan létszámhiánnyal küzdött, és hogy abban az időben sok volt a koraszülött babák száma is. Szakmai hibát vagy mulasztást azonban nem talált. Ön miként látja ezt?
Az ÁNTSZ vizsgálati anyaga nem került elém az eljárás során, de úgy fogalmaznék, hogy a miskolci kórházban szokatlan dolgok történtek. Például én ennek tartottam, hogy a rendkívüli halálesetek ügyét, amit közigazgatási eljárásban vizsgálnak ki, a rendőrség kiemelt bűnügyi egysége, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) kapta meg, nem pedig egy városi kapitányság vagy egy megyei rendőr-főkapitányság, ahogy szokásos.
A nyomozó hatóság által kirendelt igazságügyi szakértő úgy látta, hogy bizonyos dolgok, mint a hőségben légkondicionáló készülék nélkül túlmelegedett inkubátorok vagy ápoltak száma, továbbá a be nem tartott higiénés szabályok hozzájárulhattak a kórházi járvány kialakulásához és a koraszülöttek halálához. Hogy közvetlenül az okozta volna, nem mondta ki és megszüntették a nyomozást. Panasszal éltem ez ellen, de az ügyészség nem adott helyt neki.
A kórház igazgatójával beszélt-e?
Személyesen nem beszéltem, de többszöri levélváltás volt közöttünk, mert szerettük volna, ha az intézmény kártérítést fizet. A Békemenet első sorában nyomuló Csiba Gábor főigazgató többször is azt mondta, hogy szeretné megismerni az ügyet. Ezzel együtt azonban azt kérte, hogy várjuk meg a szakértő véleményét, majd végül a kártérítési igényt nem fogadta el, az orvosszakértői véleményt hiányolta, amelyet a Nemzeti Nyomozó Iroda állítólag nem adott ki a kórház számára. Most megküldtem számára a szakértői véleményt is, remélem, belátja a kórházi hibák sorozatát és elismeri a kártérítési igényt.
Az ügyfele, a gyermekét elvesztő édesanya mit szólt ehhez?
Ő és a férje is megijedtek, mert azt látták, hogy egy, a kormányzat által nagyon kedvelt kórházi vezetővel állnak szemben, aki jelentős beruházást tudott szerezni többek között a koraszülött osztály felújítására is, ezért nem akarták a büntetőeljárást folytatni.
Megjegyzem, az osztályon meglévő állapotok javítása ellenére is, azért mégis lefolyt ott egy fertőzéses járvány. Ami számomra annyiban nem meglepő, hogy a higiéniával kapcsolatos szabályok betartása úgy valósult meg, hogy az a kórházi alkalmazottak nem intézeti ruhában, hanem nappali öltözetükben jöttek, mentek az inkubátorok között vagy, hogy az igazgatói utasítás ellenére az ápolónőknek hosszú, festett körmük volt, illetve, hogy a látogatói köpenyeket nem cserélték le azonnal, hanem több ember is használta azokat. Ezek alapján úgy gondolom, hogy igenis van okozati összefüggés a fertőzés, a kórházi mulasztások és a halálesetek között. Teljes cikk itt.