– Miért tértél vissza Diósgyőrbe?
– Négy évet töltöttem Balmazújvárosban, és 2015 tavaszán is kaptam egy újabb évre szóló ajánlatot, azonban hosszabb távban gondolkodtam, ezért nem fogadtam el, és nyáron távoztam. Ezt követően minden úgy alakult, hogy bármerre indultam, az út végén mindig a DVTK sejlett fel. Harmincnégy évesen nem számítok öreg kapusnak, de azzal tisztában vagyok, hogy már nem az enyém a jövő, azonban a labdarúgásban szeretnék továbbra is dolgozni. Tíz éves korom óta ez a gyönyörű és sokszínű sport tölti ki a mindennapjaimat, ami nemcsak hobbi vagy „munka”, hanem életforma is egyben. Megtisztelő, hogy egy élvonalbeli klub vezetése rám gondolt, hosszú távú tervet vázoltak fel, nem lehetett nemet mondani a DVTK invitálására, hiszen ki tudja, mikor kaptam volna legközelebb hasonló lehetőséget. A diósgyőri kapusedzők a rutint és az állandóságot jelentik a klubnak (Veréb György, Kiss József és Szőke Barnabás is túl van a hatvanadik születésnapján, egyedül Lippai József fiatalabb – a szerk.), ezért olyan, Diósgyőrhöz kötődő kapust kerestek, aki idővel át tudja venni a stafétát. Mivel a vándorélet végén Miskolcon szeretnénk letelepedni a feleségemmel, egyre többet gondolunk a családalapításra, szerencsésen találkoztak a DVTK és az én elképzeléseim. Az Árki Gáborral és Sütő Szilárddal való egyeztetések eredménye, hogy ide köteleztem el magam, de nem voltam ismeretlen a jelenlegi sportigazgató számára sem, hiszen Benczés Miklóssal már dolgoztam együtt, így játékosként, és ami fontosabb, emberként volt lehetősége megismerni (a jelenlegi sportigazgató korábban a DVTK másodedzőjeként dolgozott Szalma Pállal – a szerk.).
– Milyen szakmai tapasztalattal vágtál neki az új kihívásnak?
– Labdarúgó pályafutásom során szerepeltem a korosztályos válogatottakban (legnagyobb élményem az angol U18-as válogatott elleni 1-0-s siker a régi Wembley-ben mintegy harmincezer néző előtt 2000. március 25-én, soha nem fogom elfelejteni a dátumot), védtem az NB I.-ben, és három klubbal is sikerült kivívni az NB II.-ből való feljutást. Több kiváló kapusedzővel dolgoztam, nem mellesleg több olyan kapustárssal védtem együtt, akiktől sokat tudtam tanulni. Miközben Balmazújvárosban az első csapat hálóját őriztem az NB II.-ben, három és fél éven keresztül neveltem a fiatal kapusokat az U8-as korosztálytól kezdve egészen az U19/U21-ig. Az így összegyűjtött tudást egy UEFA B-licensszel toldottam meg, ami általános labdarúgó edzői munkára jogosít fel. Alig várom, hogy ismét induljon olyan tanfolyam, amin UEFA kapusedzői licenszet szerezhetek, garantáltan ott leszek az első jelentkezők között.
Szalma Pál, az edző (Fotó: Szabó Krisztián) |
– Mi a feladatod Diósgyőrben?
– Az U8-as korosztálytól egészen a tartalékcsapatig foglalkozom a kapusokkal. A legkisebbeknél Szőke Barnabás, az idősebbek esetében Kiss József munkáját segítem, hiszen Lippai József idejét leköti az első csapat.
– Hány edzésed van egy héten?
– Nem is merem összeszámolni, mert amikor végzek a saját edzésemmel a tartalék csapatnál, mint játékos-edző, utána csatlakozom az utánpótlás kapusképzésekhez. Kedden például reggeltől estig kint vagyok a pályán. Az NB III.-as alakulattal kezdem reggel, majd velük folytatom délután, ezt követően pedig még két foglalkozáson dolgozunk össze Szőke Barnabással.
– Biztosan ismerősen cseng a neved sok szurkolónak. Neked milyen emlékeid vannak a korábbi diósgyőri éveidről?
– Szeretnék csak a jóra emlékezni, de nem könnyű, mert az egy évtizeddel ezelőtti időszakhoz folyamatosan hozzátartoztak az anyagi nehézségek. Ironikus, hogy a későbbi vezetés éppen a nehézségekre hivatkozva nem velem képzelte el a jövőt, miközben volt olyan év, hogy 8 hónap elmaradás ellenére is kitartottam a klub mellett. Ennek ellenére az első itteni évemben feljutottunk az élvonalba, ami az anyagi hátteret ismerve felért egy kisebb csodával, miként a bennmaradás is. Szép emlék, hogy Diósgyőrben mutatkoztam be az NB II.-ben, a BKV elleni idegenbeli találkozót kapott gól nélkül zártam. Az NB I.-es debütálásom is Miskolchoz köthető (DVTK – REAC 1-1) és nem csak bemutatkoztam, hanem másfél éven keresztül két meccs kivételével velem kezdődött a DVTK összeállítása. Nem szeretnék egy mérkőzést sem kiemelni, de akkoriban nem volt ritka a 8-10 ezer néző a lelátókon, még ennyi idő elteltével is hátborzongató visszagondolni azokra a találkozókra. Óriási megtiszteltetésnek éltem meg, hogy a szurkolók szavazatai alapján 2006-ban az őszi szezon legjobbjának választottak meg. Ez azért is nagy egyéni siker, mivel abban az időszakban is jobbnál-jobb labdarúgók alkották a csapatot, elég csak Foxi Kethevoama, Simon Attila, vagy éppen élő legendánk, Vitelki Zoltán nevét említeni. Magánéletemben is fontos szerepet játszik Miskolc, hiszen feleségem a város szülötte, tizenkét éve ismerkedtünk össze, a MIOK József Nádor Szakiskola marketing- és reklámügyintéző szakán, majd a barátságot szerelem követte, és három éve össze is házasodtunk. Az elmúlt években is mindig Miskolc volt a bázis a vásárosnaményi szülői ház mellett, itteni az állandó lakcímem, és párom családja is a mai napig itt él.
– Nem ismeretlenek új kollégáid, hiszen korábban Veréb György és Kiss József is volt kapusedződ.
– Sokat tanultam mindkettőjüktől, Gyuri bá’ és Gatya bá’ is mindig tudott újat mutatni, és a munkamoráljuk is segítette a fejlődésemet. Előbbi nem csak edzőm volt, hanem rövid ideig kapustársam is, amikor a felkerülést követően „emeleti” és „földszinti” csapat készült Diósgyőrben Kiprich József, valamint Détári Lajos irányításával. Akkor, mivel nálunk a feljutást kiharcoló „földszintieknél” Nagy Zoltán távozása miatt nem volt másik kapus, az egymás közti játék során az egyik kapuban ő, a másikban én álltam (a teljes történethez az is hozzátartozik, hogy Veréb György volt mindkét csapat kapusedzője ebben a kaotikus időszakban – a szerk.). Eligazolásom után sem szakadtam el a DVTK-tól, figyelemmel kísértem a csapat eredményeit, illetve amikor klubváltás miatt az egyik helyről már eljöttem, de a másik helyen még nem írtam alá a szerződésem, akkor vendégként több alkalommal is Kiss József utánpótlás edzéseit látogattam Diósgyőrben.
– Télen lettél a DVTK edzője és játékosa, de már ősszel rendszeresen lehetett találkozni veled az edzőpályákon.
– Nyáron egy porcsérülés miatt atroszkópos beavatkozáson estem át, ezért úgy döntöttem, hogy visszautasítom új kérőim ajánlatát és Miskolcon végzem el a rehabilitációt. A gyógytornák mellett Fuhrmann Eszter, a klub terapeutája volt a segítségemre a mielőbbi felépülésben. Később Sütő Szilárd, Sverla Béla és Kiss József invitálására az NB III.-as csapattal készültem az ősz folyamán. Akkoriban úgy tűnt, hogy felépülésem után ismét védeni fogok valahol, de az ajánlatok mellett, mikor megkerestek azzal, hogy maradjak Diósgyőrben és dolgozzak kapusedzőként, egyúttal edzek továbbra is a DVTK tartalékcsapatával, elfogadtam a felkérést. Elsődleges feladatom az, hogy a fiatal kapusok felkészülését segítsem, és Rakaczki Bence után újabb saját nevelésű kapus mutatkozzon be az élvonalban. Ugyanakkor edzésben vagyok, és bármilyen probléma esetén készen állok arra, hogy beálljak a tartalékcsapat kapujába.
Szalma Pál (Fotó: Szabó Krisztián) |
Névjegy
Név: Szalma Pál
Születési idő: 1982. március 12.
Születési hely: Vásárosnamény
Poszt: kapus, kapusedző
NB I.-es mérkőzés/gól: 42/0
Kapusedzői pályafutás
2015/2016 tavasz DVTK tartalék, DVTK utánpótlás
2014/2015 Balmazújváros utánpótlás
2013/2014 Balmazújváros utánpótlás
2012/2013 Balmazújváros utánpótlás
2011/2012 Balmazújváros utánpótlás
Labdarúgó pályafutás
2015/2016 tavasz DVTK tartalék (NB III.) 0/0
2014/2015 Balmazújváros (NB II.) 10/0
2013/2014 Balmazújváros (NB II.) 15/0
2012/2013 Balmazújváros (NB II.) 22/0
2011/2012 Balmazújváros (NB II.) 15/0
2010/2011 Siófok (NB I.) 0/0
2009/2010 Siófok (NB II.) 27/0
2009 tavasz Siófok (NB I.) 1/0
2008 ősz Jászberény (NB II.) 15/0
2008 tavasz Újpest (NB I.) 0/0
2007/2008 ősz DVTK (NB I.) 1/0
2006/2007 DVTK (NB I.) 28/0
2005/2006 DVTK (NB I.) 12/0
2004/2005 DVTK (NB I.) 0/0
2003/2004 DVTK (NB I/B) 1/0
2002/2003 Nyírbátor FC (NB II.)
2001/2002 Záhonyi Vasutas (NB III.)
2000/2001 Baktalórántháza (NB II. kettős játékengedéllyel)
2000/2001 Nyírség Spartacus (NB I/B.)
1999/2000 Nyírség-Spartacus (NB I.)
1998/1999 Nyírség-Spartacus (NB I.)
1997/1998 Nyíregyháza FC (NB I/B.)
1992-1997 Nyíregyházi Sportiskola utánpótlás