Rákkutató lett a cigány fiú

Az idei díjazott, Horváth József 

1987-ben Karcagon született. Három testvére van. A négy gyereket szülei válása után az édesanya egyedül nevelte. Horváth József mind az általános, mind a középiskolát végig kitűnő tanulmányi eredménnyel járta ki. A család nehéz anyagi helyzete miatt már 10 éves korától dolgoznia kellett. Építkezéseken segédkezett és mezőgazdasági munkát végzett. A középiskolai évek alatt a biológia mellett vonzotta a jogászi pálya és a grafikusművészet is. Sokat köszönhet biológia tanárnőjének aki tanulmányi versenyeken indította. 2006-ban az egyik ilyet meg is nyerte. Ezután a Debreceni Egyetemen biológusként tanult tovább, ahol mesterdiplomát szerzett. A mesterképzés alatt – ugyancsak nehéz anyagi helyzete miatt – végig dolgoznia kellett. A sikeres vizsgát követően jelentkezett a Debreceni Egyetem Molekuláris Sejt és Immunbiológiai Doktori Iskolájába. Fő témája a szájüregi rákok korai felismerése.

A lelki erő forrása

Horváth József életében meghatározó volt amikor bekerült a debreceni Wáli István Református Cigány Szakkollégiumba. Már gyermekkorában közel került a valláshoz, de megtérése ehhez a kollégiumhoz kötődik. Itt ismerkedett meg olyan más tudományokkal, mint a romológia, a média, a jogi alapismeretek, a szociológia, a teológia. Önkéntesként is dolgozott, kórházi kezelés alatt állóknak segített. Rendszeresen jelennek meg publikációi, szakmai konferenciákon vesz részt, sportol.

– A sikeres kutató a doktori cím megszerzése után úgy tervezi, hogy nemzetközi tapasztalatokat szerez majd, amelyeket itthon szeretne kamatoztatni – mondta Pethő Attila. boon.hu