Egy brit szakértői csoport szerint tíz év alatt fokozatosan megszűnhet az energiaipar fosszilis üzemanyagokkal kapcsolatos világméretű függése.

Benjamin Sovacool, a Sussex Egyetemen működő Sussex Energy Group igazgatója szerint a következő nagy energiaforradalom a múltban tapasztaltakhoz képest sokkal rövidebb idő alatt végbemehet. Ehhez azonban olyan multidiszciplináris együttműködésre van szükség, ami tanul a korábbi energiarendszerek és technológiai átmenetek megpróbáltatásaiból és kudarcaiból.

Az Energy Research & Social Science szaklapban publikált írásában Sovacool professzor elismeri, hogy pusztán a múltba tekintéssel túlzottan sötét képet kapnánk, a fáról szénre történő átállás Európában például 96-160 évet vett igénybe, míg az elektromosság használata 47-69 év alatt terjedt el. Ezúttal azonban a jövő egész más lehet. Az erőforrások szűkössége, az éghajlatváltozás réme, valamint a technológiai ismeretek és innováció szédítő iramú fejlődése nagymértékben felgyorsíthatja az elmozdulást a tisztább energia felé.

A tanulmány kiemeli az elemzők által gyakran figyelmen kívül hagyott gyors átmeneteket. Ilyen volt Ontario példája, ahol 2003 és 2014 között teljes egészében megváltak a széntől, vagy Indonézia, ahol mindössze három év alatt a lakosság kétharmadát átállították az olajtüzelésű tűzhelyekről a gáztüzelésűekre, valamint a francia nukleáris energia program, ami az 1970-es 4% helyett 1982-ben már az elektromos energiapiac 40%-át látta el. Minden esetben erős kormányzati beavatkozás párosult a fogyasztói viselkedés eltolódásával, amit többnyire az érdekeltek ösztönzése és nyomása vezérelt.

„Az átmenetek hosszú, elhúzódó, gyakran évtizedeket, vagy évszázadokat felölelő megvalósulását nem mindig támasztják alá bizonyítékok” – mondta Sovacool. „Egy új, tisztább energiarendszer felé történő elmozdulás jelentős eltolódást igényel a technológiában, a politikai szabályzásokban, az árképzésben, valamint a felhasználói magatartásban. Ha mindezt hagyjuk maguktól kialakulni – mint ahogy az a múltban történt – az valóban hosszú évtizedekig tart, és sok csillag együttállására van szükség. Ugyanakkor eleget tanultunk a múltból ahhoz, hogy a jövő átmenetei sokkal gyorsabban menjenek végbe.”

Összességében tehát bár a tanulmány szerint a múlt tanúságos lehet mind mikro-, mind makro szinten, korántsem meghatározó a változásokat tekintve.

https://sg.hu/cikkek/118658/egy-evtized-es-eltunnek-a-fosszilis-uzemanyagok