A feladat bonyolult volt: a hazai
műszaki felsőoktatás legtehetségesebb diákjai a Boschtól kapott vadonatúj gokartokat szerelték fel a jövő technikáival, szenzorokkal, kamerákkal és radarokkal. A fiatalok önjáró, azaz önmagukat vezetni képes járműveket alkottak, ráadásul fúrógépből kellett önindítót, fűnyíróból pedig hibridhajtást készíteniük. A beépített alkatrészek és hétköznapi szerszámok mind a Bosch fejlesztései, amelyeket a csapatok kreatívan használtak fel.
Nem kis nyereményekért folyt a küzdelem, a junior és senior csapatok esetében is 3-3 díjkategóriát hirdettek. Komoly és szigorú szakmai zsűri értékelte a masinákat, és azokat a műszaki megoldás alapján pontozta. Ez alapján Hatékony gokart, Intelligens gokart és Önjáró gokart kategóriákban díjaztak. Mindhárom kategóriára szabadon lehetett nevezni, így egy csapat akár mindháromban is indulhatott.
A Miskolci Egyetem ME-KART csapata cserélődő flottával ugyan, de az elmúlt 3 év alatt mindig győzelemre vitte a gokartját. 2014-ben az abszolút győztesnek járó babért elnyerő csapat tavaly is a dobogón állt, és a felkészülés alatt most is minden lehetőséget, pillanatot kihasználtak, hogy elképzeléseik, megvalósításaik bombabiztosan működjenek. A miskolci mérnökhallgatók idén sem elégedtek meg a versenyt kiíró óriáscég elvárásaival, maguk számára még magasabb mércét állítottak.
Az autógyártók fejlesztési részlegei az elmúlt években nagy sebességre kapcsoltak az alternatív hajtást illetően, szem előtt tartva a hatékonyságot és a hosszú távú teljesítményt. A hatékony gokart kategóriában olyan gokartot kellett építeni, amelyet hibrid hajtómű hozott mozgásba, valamint fel kellett szerelni a járműveket fékenergia-visszanyeréssel és hátsó differenciálművel.
Ebben a kategóriában a miskolci különítmény a III. helyezést érte el. Mind a tíz csapat benevezett az intelligens gokart kategóriába, amelyben a miskolciak a II. helyet hozták el