Egyre kevésbé trendi csupán
vékonynak lenni. Az új elvárás, hogy a test izmos is legyen. De ezt is túlzásba lehet vinni!
Ennek az új eszménynek a futárai fellázadtak a csontkollekció modellek és szupervékony szépségideálok uralma ellen, és a fittséget, az egészséget tűzték a zászlajukra. Ezek a lányok büszkék az erejükre, kicsattannak az energiától, és hajlandóak keményen megdolgozni ezért. Ők túlléptek a folyamatos böjtöléssel elért vékonyság eszményén, és a kitűzött céljaik érdekében izzadva gürcölnek, futnak és emelnek, és ezt még élvezik is!
Az izmos alak szépségét hirdetők valójában a vékonyság eszméjét gondolják újra – azt az eszmét, amely a reneszánsz és barokk gömbölyded nőideálja után a 19. század végén jelent meg Európa több országában. Ekkor a nők elsősorban a derék karcsúságát szerették volna kihangsúlyozni az egészségtelen fűzők segítségével. Az első híresség, aki megfelelt ennek az új ideálnak, Sisi volt, aki a maga 172 centijével és 50 kilójával a kórosan sovány kategóriába tartozott. A 20. században az idő előrehaladtával a vékonyság mániája egyre inkább kiteljesedett. Az 50-es évek ikonját, Marilyn Monroe-t a 60-as években már a csontsovány, a mai értelemben vett modellalkatú Twiggy követte a trónon. Őt ezután már csak a még alacsonyabb testtömeg indexű szupermodellek váltották fel a sorban. A kutatók sokat vizsgálták, hogy mely okok vezethettek a szépségideál ilyen mértékű megváltozásához, de a történet máig sem tisztázott egészen. Ebben a folyamatban valószínűleg szerepet játszott, hogy a városi életmód elterjedésével egyre kevesebb szükség lett a nők munkaerejére, és a Föld túlnépesedésétől való félelemben a termékenység is egyre kevésbé fontos szemponttá vált.
Ennek következtében a 80-as évek végére kialakult egy maszkulinabb nőideál is, amikor is a címlapokon sokszor széles vállú és kisebb csípőjű lányok pózoltak. Tudatosan épített izomzattal azonban ők sem igazán büszkélkedhettek.
Visszaköszönő érvek
A 80-as évek aerobik őrületének középpontjában elsősorban az aerob testmozgás, a keringési rendszer edzése és a klasszikus alakformálás állt. Ennek a mozgalomnak Jane Fonda, ismert amerikai színésznő volt az arca. A cél elsősorban a ‘tökéletes közérzet és a fittség’ elérése volt. Ugyanakkor ezzel párhuzamosan tovább nőtt a soványság ideáljának követői tábora is.
Az elmúlt időszakban viszont több jel is arra mutatott, hogy újra a nőiesebb, gömbölyű ideál fog előre törni, sőt divatba jött az egészséget és fittséget sugárzó kisportolt testalkat is. Ennek élharcosai azok a lányok, akik az edzőterem szótól nem rezzenek össze, és akik az egészséges vékonyság és az egészséges mennyiségű izomzat harmóniájának hívei.
A kisportolt alkatú lányok előszeretettel járnak olyan edzésekre, vagy amelyek az egész testet átmozgatják és szívesen erősítenek is. Ennek eleget téve több új, divatos edzésforma is megjelent, a mint például az úgynevezett Body art, TRX, vagy az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő Kettlebell. Az Oroszországból „importált” kettlebell a hétköznapi életben is használt mozgásformákra épít, és különböző emelési gyakorlatokkal erősíti az egész testet, és egyben növeli az állóképességet is. A kettlebell tulajdonképpen egy különböző nehézségű súlyzótípus, amely egy füles golyóhoz hasonlít, és kialakítása egyszerűvé teszi az emelését. origo.hu