Ezek mennek a Facsén… Miskolcot május elsején meg is szállták, és saját közigazgatást (zsupánságot) vezettek be, a város nevét pedig Miškovecre változtatták

‎Siskó Gergő‎ – Miskolc a múltban

 

Kedves Tagok! 1919-ben ezen a napon szabadult fel Miskolc a cseh(szlovák) megszállás alól. Ma már kevesen tudnak róla, de a cseh és szlovák területi igények Miskolcra is kiterjedtek, pontosabban a Vác-Gyöngyös-Miskolc vonalra. Miskolcot május elsején meg is szállták, és saját közigazgatást (zsupánságot) vezettek be, a város nevét pedig Miškovecre változtatták.

Ugyan a magyar erők ekkor a kommunista Vörös Hadsereg irányítása alatt álltak, nem szabad elfelednünk azt a tényt, hogy a kommunizmussal nem szimpatizáló magyar önkéntesek is tömegesen harcoltak a megszállt területek visszaszerzéséért. Külön említést érdemel az erdélyi önkéntesekből alakult Székely Hadosztály, a cseheket megfutamító sikeres tüzérségi támadás főként az ő érdemük.
A 20-án Hejőcsaba felől indított támadást hosszas tüzérségi előkészítés előzte meg, majd a magyar csapatok többszöri fegyveres összecsapás után visszafoglalták a várost. A megszálló csapatok Felsőzsolca felé vonultak vissza. A sikeres 1919-es felvidéki hadjárat első hadművelete a győztes miskolci csata volt, ezután folytatódott a megszállt magyar területek visszafoglalása Kassán és Eperjesen keresztül egészen a lengyel határig.
Sajnos ez egy viszonylag kevéssé közismert része Miskolc történelmének, pedig enélkül könnyen lehet, hogy a határ valahol a Pingyomon húzódna, a jelenlegi miskolciak idősebb tagjai egy másik városban emlékeznének meg a miskolci magyarok 1945-ös kitelepítéséről, én pedig most szlovákul írnék a Miškovec histórie csoportba, hogy a kb. 15%-nyi magyar csoporttagon kívül a többiek is megértsék.
A két világháborúból és 1956-ból rengeteg személyes történetet, anekdotát ismerünk, és könnyen találhatunk belőlük szinte bármennyit az interneten is. A miskolci csehkiverésről viszont nem, vagy alig található ilyen jellegű információ, ezért személyesen hallott, családban átöröklődött, elhunyt vagy élő idős miskolciaktól származó történeteket örömmel olvasnék erről az időszakról akár kommentben, akár privát üzenetben.