Szabó Tamás, Benczés
Miklós és Sütő Szilárd a napokban Sevillában járt, ahol a kapcsolatfelvétel mellett megismerkedhettek többek között a klub utánpótlás filozófiájával is. Benczés Miklóssal és Sütő Szilárddal beszélgettünk.
A DVTK sportigazgatójával, Benczés Miklóssal kezdtük
a beszélgetést.
– Hogyan kerültünk kapcsolatba a Sevillával?
– Két klubnál is voltam vezetőedzője Francisco „Paco” Gallardónak, és mondhatni baráti kapcsolatban maradtunk. Mivel a klubvezetés szeretne egy komoly európai klubbal partneri kapcsolatot, illetve szakmai együttműködést megvalósítani, ezért az U15-ös csapat vezetőedzőjét, Pacót kértük arra, hogy az ő vezetésével megismerhessük a Sevillát. Rajta keresztül nagyon átfogó képet kaphattunk a Sevilláról, hiszen be tudott vinni minket a kulisszák mögé. Megismerhettük a klubban folyó szakmai munkát, a klub felépítését, edzéseket látogattunk és meghallgattunk több előadást is.
Benczés Miklós, Francisco Gallardo, Sütő Szilárd és Szabó Tamás a Sevilla stadionjában |
– A személyes kapcsolaton túl, miért pont Sevilla?
– A Sevilla költségvetése nem a legmagasabb a spanyol első osztályban, mégis évről évre eredményes tud lenni a nemzetközi porondon. Most nyerték meg harmadszor az Európa Ligát egymás után, nagyrészt nem a költségvetésüknek, a sztárigazolásoknak, hanem a szakmai munkájuknak köszönhetően. Ezért is esett rájuk a választásunk. Látjuk a diósgyőri infrastrukturális fejlesztéseket, ha ezt a tudást mi be tudjuk integrálni a saját labdarúgással kapcsolatos filozófiánkba és megnézzük, hogy a mi helyünk hol van a költségvetéseket tekintve a magyar élvonalban, akkor azt látjuk, hogy hasonló a helyzetünk.
– Csak előadásokat hallgattatok meg, vagy prezentáltatok is? Kíváncsiak voltak ránk?
– Attól volt ez az út jó és interaktív, hogy bár úgy kezdődött, hogy meghallgatunk előadásokat, de ahogy beszélgettünk, egy kölcsönös nyitottság alakult ki, és meglepődtek, hogy milyen modern eszközökkel, módszerekkel dolgozunk. Sok mindenben hasonlóan gondolkodunk, mint ők, de annak ellenére, hogy van hasonlóság, mi azokra az apró titkokra vagyunk kíváncsiak, amelyeknek köszönhetően előre tudunk lépni. Tudjuk, hogy fejlődnünk kell, és tudunk is fejlődni. A klub dolgozói, bármennyire is furcsa, nincsenek jobb infrastrukturális körülmények között, mint itt. Sőt, ha az ő öltözőiket, irodáikat megnézzük, talán azt mondhatom, hogy mi előrébb járunk az új edzőközpontnak köszönhetően. Az, hogy mivel töltjük meg ezt az épületet, az a nagy kérdés.
Szabó Tamás, Sütő Szilárd éa Benczés Miklós a Sevilla öltözőjében |
– Miben jobbak? Mi az, ami elsőre szemet szúrt?
– Mondok pár példát. Ha valaki videó elemző, akkor csak a videó elemzéssel foglalkozik. Ha valaki a módszertannal, vagy a médiával, akkor abban próbál kiváló lenni. Nincs az a fajta okoskodás, ami a magyaros mentalitásra jellemző, hogy mindenki beleszól a másik munkájába. Ezt nem rosszindulatból mondom, ez így van. Ami még érezhető volt, az a dolgozók maximális tisztelete a klubjuk iránt. Mindenkiből áradt felénk, hogy nagyon szereti és tiszteli a klubját. Fontos, hogy ez szakmaisággal párosuljon, de ott ez megvan. Nagyon nyitottak is ugyanakkor. Ha kérdeztünk valamit, mindig visszakérdeztek, hogy „Nálatok ez hogy van?”. Megfelelő tisztelettel fogadtak minket, amit mi adtunk, azt vissza is kaptuk. Senki nem éreztette velünk azt, hogy a nagy Sevilla FC-nél tettünk látogatást, olyan volt, mintha barátok közé mentünk volna.
– Mi a következő lépés?
– A kint töltött pár nap nagyon jó alapja lehet egy következő lépésnek, amit meg kell terveznünk. Ha ajtóstól rontanánk a házba, nem biztos, hogy gyümölcsöző lenne a kapcsolat, márpedig mi ezt szeretnénk. Komoly ígéretet kaptunk arra, hogy a szakmai munkát szorosabbra fonhatjuk. A mi edzőink is kimehetnek néhány hétre, és mi is tudunk fogadni edzőket Sevillaból. Azt szeretnénk, ha hosszabb időt, nem pedig két-három napot töltenének el az edzőink Spanyolországban, hiszen ez már egy olyan ciklus, ami megfelelő képet tud mutatni arról, hogy hogyan néz ki egy felkészítés, a mérkőzés, az azt követő kontroll és a hibák javítása, és hogyan csatoljuk ezt bele a következő mérkőzésbe. Mindenki tud egy-egy jó edzést tartani, de a lényeg nem ez, hanem hogy a foglalkozás eléri-e a célját vagy sem. Ha nem éri el, akkor az a fontos, hogy miként reagálsz rá, hogyan lépsz előre.
Francisco Gallardo, Benczés Miklós, Szabó Tamás, Carlos Marchena és Sütő szilárd |
– Szurkolóink már találkozhattak a hírrel, hogy Sevillába utaztatok. Hűtsük le gyorsan a kedélyeket! Ha jól értem, és a fentiekből is ez következik, nem azért mentetek, hogy három-négy spanyol játékosról tárgyaljatok.
– Nem. A Sevillával nem beszéltünk játékosmozgásról. Ezzel gondolom, rengeteg klub megkeresi őket. Nem ez volt a kapcsolatfelvételünk elsődleges célja.
Sütő Szilárd, a DVTK utánpótlás szakmai igazgatója is a küldöttség tagja volt.
– Mi volt az első benyomásod?
– Hogy sokkal pozitívabban kell gondolkozni. Nálunk sokszor a kifogásokat keressük, náluk ez nem így működik. Sem az edzők, sem a játékosok részéről nem találkoztunk ilyennel. Sokkal jobban alkalmazkodnak a körülményekhez, és a problémákra azonnal a megoldást keresik.
José Luque is barátként fogadta a DVTK vezetését |
– Kikkel találkoztatok, akiket esetleg a DVTK szurkolói is ismerhetnek?
– Gallardón kívül José Luque is ott volt. Nagyon pozitív, hogy a mai napig követik a csapat mérkőzéseit az interneten. Pacon keresztül volt lehetőségünk találkozni Carlos Marchenával is, aki Európa-bajnok és világbajnok is volt a spanyol válogatottal. Felajánlotta a segítségét, hogy eljön hozzánk és akár a gyerekeknek is tart előadást. Találkozhattunk Antonio Solanóval is, ő az akadémia igazgatója, elmondta, hogyan épül fel Sevillaban az utánpótlás.
– Mi az, ami más volt itt, mint az előző útjaitokon?
– Korábban már beszélgettünk a külföldi útjainkról. Sok volt a hasonlóság, de a különbségeket kell észrevenni. Mostanra kiderült, hogy a diósgyőri utánpótlás-infrastruktúra, ahogy Miki is említette, európai szint fölé került. Viszont a benne folyó munka az, amiben egyelőre különbség van. Ami nekem szemet szúrt, az az, hogy az edzők és a játékosok nagyon erősen elhivatottak a munkájuk iránt. Mindenkinek, aki a klubnál dolgozik, az az elsődleges célja, hogy játékost neveljenek ki az első csapat számára. Tudják, hogy nekik nincsenek olyan lehetőségeik, mint a Real Madridnak, vagy a Barcelonának. Nekik saját tehetségeket kell „gyártaniuk”, akik később a Sevilla első csapatában tudnak versenyezni, és ennek mindenki mindent alárendel.
– Hogyan épül fel az utánpótlás? Ugyanúgy felfelé áramolnak a tehetségek, mint a többi korábban meglátogatott klub esetében?
– Igen, sőt idevehetem az angliai tapasztalataimat is. Az összes külföldi, komoly utánpótlás nevelő akadémián az alapvető helyzet ugyanaz. Erősen megszűrt állomány kerülhet be, nagyon nagy a versenyhelyzet a játékosok között, szűkített létszámokkal dolgoznak. Azokra szánják az időt és a pénzt, akikben benne van a lehetőség, hogy majd egyszer az első osztályban játsszanak. A mi akadémiáinktól eltérően, nem a 14-15 éves gyerekeket akarják odavinni, hanem 8-9 éves kortól, a klub filozófiájába illeszkedő, ő általuk megalkotott metodika alapján akarnak felnevelni gyerekeket a felnőtt csapatig. Egy érdekes szám. Az U15-ös korosztály 80-90%-a eljut az U19-ig. Nagyon kicsi a lemorzsolódás, ez mindössze pár játékos eligazolását, vagy kiesését jelenti. Nagyon odafigyelnek a részletekre. Minden mérkőzést, edzést rögzítenek, ezeket komoly stáb elemzi, értékeli. folyamatosan figyelik, hogy edzésen hogyan tudják a jót jobbá tenni, vagy esetleg amiben gyengébbek, azt fejleszteni.
Sütő Szilárd, Antonio Solano és Benczés Miklós |
– Mi az, ami tetszett nekik abból, amit mutattunk?
– Ami nagy pozitívum, az az, hogy a taktikai periodizációnk, amit használunk, nagyon nagy tetszést váltott ki belőlük. Az általunk használt match-meeting rendszerrel kapcsolatban pedig kérték, hogy küldjünk kontaktot, szeretnék felvenni a kapcsolatot a fejlesztőkkel, mert nagyon tetszett nekik.
– Akkor mondjuk el, hogy mi ez, mert a szurkolók talán most találkozhatnak vele először.
– Ez egy komplett adatbázis, ami az utánpótlás összes információját kezeli, a játékosok adatai, értékelései, az utánpótlás mérkőzések és elemzések videói, az edzéstervek, a mérkőzés értékelései, minden egy helyen megtalálható. Ez egy belső rendszer. Minden edző látja, kezdik megtanulni. A terv az, hogy amint birtokba vesszük az új épületet, 100%-os kihasználtsággal kell, hogy működjön. Amitől értékes a klubunk számára, hogy kifejezetten a mi számunkra dolgozta ki két fiatalember a rendszert. Nekik is megvan a saját hasonló rendszerük, de az jóval drágább és bonyolultabb, mint a miénk, ugyanakkor kevésbé használható.