A romba döntött országban, ahol százezrek vesztették életüket és és ahonnan milliók menekültek el, valószínűleg nem a dohányzás – egyébként felettébb nagy – mértéke a legfőbb probléma.

A WHO aggodalmait Elizabeth Hoff, a szervezet szóvivője közölte egy sajtótájékoztató alkalmával.

Hoff arra hívta fel a szíriai polgárok figyelmét, hogy a cigaretta és a vízipipa veszélybe sodorja a dohányzók és szeretteik életét, „dacára az országban tomboló jelenlegi krízisnek (sic!)”.

A WHO szerint le kell cserélni a Szíriában kapható cigaretták csomagolását is, hogy azok kevésbé legyenek figyelemfelkeltőek és kívánatosak.
Nem tudni, hogy a dohányzás elleni, Szíriai WHO kampányt milyen megfontolások hívták életre. Elképzelhető, hogy az ENSZ egészségügyi szervezete az ISIS-el szerette volna felvenni a versenyt.

Az ISIS ugyanis a történelem egyik legbrutálisabb dohányzás elleni kampányát folytatja az általa megszállt területeken. Ha valakit elkapnak egy cigivel a szájában Moszulban vagy Rakkában, akkor jobb esetben egy 20 dolláros büntetést kell fizetnie. Ha a tetten ért delikvensnek nincs ennyi pénze – ami a térségben nem ritka –, akkor a pénzbüntetést kiválthatja 20 korbácsütés.