Így készülnek a legjobb nyaralási fotók okostelefonnal

Bár korábban kizárólag profi DSLR-

gépeket használt, ma már bátran készít okostelefonos képeket is Rizsavi Tamás fotográfus. Az extrém helyszíneken, például daruk és tornyok tetejéről készített városi fotóival ismertté vált fotográfus a Telenor nyári Okostelefon Akadémiáján elárulta, hogy milyen trükkökkel lehet tökéletes minőségű mobilfotókat készíteni.

 

Rizsavi Tamás 2008 óta foglalkozik fotózással, és néhány éve még elképzelhetetlennek tartotta, hogy a mobiljával készítsen képeket, ma már gyakran használja okostelefonját fotózásra is. Tavaly óta ő a Huawei fotós nagykövete, jelenleg a legújabb, dupla kamerás Huawei P9-essel készíti a közösségi médiában rendkívül népszerűmobilfotóit. A Telenor Okostelefon Akadémia legutóbbi állomása a nyáron hasznos okostelefonos tippekről és trükkökről szólt, itt Tamás élőben is megosztotta a nagyközönséggel legfontosabb gondolatait.

Az okosmobillal való fotózás legfontosabb előnye, hogy a készülék szinte mindig nálunk van, míg egy több kilós fotófelszerelést a legtöbb ember nem cipel magával mindenhová. Ha ügyesen használjuk, egy okosmobillal is pazar képeket lehet készíteni. Rizsavi Tamás fotós tippjei okostelefonosoknak.

Hogyan lesznek gyönyörűek a mobilfotóink?
1. Érdemes eleve olyan készüléket választani, ami lehetővé teszi a manuális beállítások használatát fotózáskor. Ha ez alapból nem lehetséges, érdemes külön fotós alkalmazásokat letölteni a készülékre, amelyek nem csak automatikus beállításokkal dolgoznak.

2. Látványos művészi effektusokat lehet elérni a rekeszérték és a makrófunkciók segítségével a mobilon

3. A mai okostelefonok többségén még csak digitális zoom áll rendelkezésre, ezt nem igazán érdemes használni, mert rontja a képminőséget. Ugyanakkor a mai fotós appok segítségével magán a telefonon elvégezhető egyszerű utómunka, például megváltoztatható a képkivágás, állítható a kontraszt és a színek. 

4. Látványos felvételeket lehet készíteni hosszú záridővel való fotózással is, de ehhez ajánlott fixen rögzíteni a telefont például egy kis összecsukható állványra  A hosszú záridő alatt néhány másodperces, illetve több percig tartó záridőt egyaránt érthetünk. Alkalmazásával mód nyílhat például fényfestésre: zseblámpával a levegőbe rajzolunk vagy írunk valamit a lassan exponáló kamera előtt. A mai okosmobilok kameráival már a villámok lefotózása sem lehetetlen, ennek a trükkje is a hosszú záridő használatában rejlik. Akár a csillagok mozgását is lefotózhatjuk a városok fényeitől távol, de ehhez türelemre is szükség van, mert a látványos eredményhez legalább 2-3 órán át szükséges exponálni.

 

Rizsavi Tamás mobilfotós gyorstalpalója is remekül példázza, hogy a pazar fotók készítéséhez nem csupán jó hardverre, de a megfelelő applikációkra is szükség van. Teljesen mindegy, hogy egy könnyen használható, valamilyen piaci rést töltő alkalmazást a világ mely részén fejlesztenek, az Apple, a Google vagy a Microsoft alkalmazásboltjaiban világsikert arathat.