42. születésnapja előtt egy héttel megtámadták és megölték a Munkáspárt egyik nyugat-yorkshire-i választókerületének képviselőnőjét, a képen látható Jo Coxot, aki a kilépés ellen, az EU-tagság mellett kampányolt az utóbbi időben. Bár a gyilkosságot a demokrácia és tolerancia elleni támadásnak tartják, hatással lehet a június 23-i népszavazásra is.
Európa és a pénzügyi világ hetek óta már-már tényként kezeli, hogy az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból. Ezt alátámasztják a felmérések is, amik rendre 6-7%-os Brexit-fölényt jeleznek a maradókkal szemben. A Financial Times szerint is szignifikáns 5%-os különbség van a két tábor között az exit-pollok alapján, ami nem volt korábban, miközben folyamatosan csökken a bizonytalanok aránya. Ám most olyan fordulat történt, amire senki nem számított és ez átrajzolhatja a közelgő népszavazás végeredményét is.
Június 16-án Birstallban, a helyi könyvtárban a választókerület munkáspárti képviselőnője, Jo Cox fogadóórát tartott, ahol megjelent egy helyi férfi és házi készítésű pisztolyával többször rálőtt a kétgyerekes nőre, majd késsel megszúrta. A politikusnő életét vesztette nem sokkal később a leedsi kórházban. A támadó elmenekült, de elfogták és azóta kihallgatják. Mint kiderült, az elfogott férfi, egy 52 éves helyi lakos – aki mentális zavarokkal is küzdött – magányosan élt, mióta meghalt az anyja és kertészkedéssel foglalkozott. Szemtanúk szerint a gyilkosság idején „Britain first”, vagyis „Britannia mindenekelőtt” kiáltással támadt a védtelen nőre. Ez a neve annak a szélsőjobboldali, brit nemzetiszocialista csoportnak, amely 2011-ben alakult és élesen ellenzi a bevándorlást, az ország eliszlamizálódását és ellenállásra buzdít. A férfi lakásán lefoglaltak olyan anyagokat és könyveket, amik nacionalista, antiszemita csoportok, mint az amerikai Nemzeti Szövetség kiadványai voltak, továbbá fegyverkészítési útmutatókat is találtak.
Bár még nem derült ki, mi volt a gyilkos motivációja, de az köztudott, hogy a politikusnő Cox az EU-tagság mellett, vagyis a bentmaradásért kampányolt, így az általa hangoztatott értékek nem lehettek ínyére a gyilkosnak, aki végül a nő megölése mellett döntött. A Britain First párt tiltakozott az ellen, hogy összemossák nevét a gyilkossal, aki nem volt tagja az alakulatnak. Ugyanakkor az tény, hogy az elmúlt hetekben eldurvult a politikai harc az EU-tagság mellett és ellen kampányolók között, és egyre több hangadó személyiség sorakozott fel az egyik vagy a másik csoport mögé.
A mostani fordulat azonban az egész közvéleményt sokkolja. A miniszterelnök Cameron, valamint az árnyékkormány feje, a munkáspárti Jeremy Corbyn is elítélte az erőszakos támadást, ami intoleranciát, gyűlöletet terjeszt. A népszavazási kampányt mind a két oldal felfüggesztette, hétfőn a Westminsterben megemlékezést tartanak az elhunyt képviselőasszony tiszteletére. Jo Cox az első politikus 1990 óta, aki gyilkosság áldozata lett. index.hu