Török, Demeter, Szijjártó.  A nagy kazincbarcikai citromsavas bukta

Két éve jelentették be a

választások elött, a barcikai citromsavgyár felépítését. A szoci Szitka Péter és a Fidesz is nyert. Persze semmi nem épült fel Barcikán, de nagy a kussolás.

Budapest, 2014. szeptember 2.Szijjártó Péter

 31 milliárd forintos beruházás részleteiről szólva elmondta, hogy azt alapos előkészítő tárgyalások előzték meg, illetve, hogy a Kazincbarcikán készülő évi 100 000 tonna citromsavhoz 200 000 tonna kukorica alapanyagot használnak majd fel. A zöldmezős beruházás előkészítése jól halad: már tart a környezetvédelmi engedélyezési folyamat, és az RZBC cégcsoport már bejegyeztette magyarországi cégét-írta az MTI.

A Borsod-­Abaúj­-Zemplén Megyei Önkormányzat és Shandong tartomány üzleti és politikai elitjének tárgyalásai nem új keletűek. Török Dezső, a Borsod­-Abaúj­-Zemplén Megyei Közgyűlés elnöke emlékeztetett arra, hogy a kínai delegációval folyó tárgyalások, melyek a cég letelepítésére irányultak, tavaly szeptemberben kezdődtek. Közölte: „A megyei önkormányzat jó szívvel fogadja a gazdaságfejlesztést és munkahelyteremtést eredményező beruházásokat, így a kínai cégóriást is.” Hangsúlyozta, hogy az európai uniós források jelentős része – 60 százaléka -­ a gazdaságfejlesztésre irányul, a projekt pedig tökéletesen illeszkedik a fejlesztési koncepcióhoz.

A cégóriás termelésének 15 százaléka marad Kínában, a vegyület jelentős részét exportálja, 36 százalékát az európai piacon, 14 százalékát Amerikában, ugyanennyit Japánban, és egyéb országokban. Demeter Zoltán, a térség országgyűlési képviselője azt emelte ki, hogy a Fidesz­-kormány intézkedései nélkül hasonló beruházások nem valósulhattak volna meg. Emlékeztetett, hogy a hazánk gazdasági fejlődéséhez hozzájáruló külföldi beruházásokat kiemelten támogatta a kormány, például az úgynevezett stratégiai megállapodásokkal. A beruházást egymilliárd forinttal támogatta egyedi kormánydöntés alapján. Szitka Péter Kábarcika szoci polgármestere is ebben látta a győzelem egyik fontos elemét és rögvest nyomni kezdte az óriás plakátját, ebben a témában.

Füstbe ment kínai tervek

Livan Biodegradable Product: 2007-ben Kóka János akkori miniszter jelentette be a 18 millió eurós beruházást, amellyel csomagolóanyag-gyár létesült volna Alsózsolcán és Edelényben. A cég 2010-ben megszűnt.

Orient Solar: 2011-ben született megállapodás a berettyóújfalui napelemgyár megépítéséről. A kínai befektető kétezer embernek ígért munkát, a tervből nem lett semmi.

CANYI New Lighting: Szintén Ven Csia-pao 2011-es látogatásán jelentették be, hogy a világítótestek gyártásával foglalkozó cég Magyarországon hozza létre termelési bázisát. Erre társaságot is alapítottak a DML Europa Kft.-vel, amelyet idén áprilisban töröltek.

Vát-porpáci repülőtér: Szombathely mellett kívánt közép-európai cargobázist kiépíteni Kína. A beruházás 2009-ben kiemelt státuszt kapott. Ezt 2012 augusztusában vonta meg a kormány.

V0: 2013-ban döntöttek, hogy kínai hitelből építik fel a Budapestet elkerülő vasúti körgyűrűt. A V0 terve csendben lekerült a napirendről, akárcsak a ferihegyi gyorsvasúté, amelyet szintén a Bank of Chinával kötött hitelmegállapodás keretében finanszíroztak volna.