A dohánytermékek adója 29 százalékkal emelkedik 2017 végéig, az üzemanyagban pedig kinéz egy 5-10 forintos automatikus jövedékiadó-emelés.
A javaslatot kedden be is nyújtja a Nemzetgazdasági Minisztérium a parlamentnek – jelentette be Tállai András.

A parlamenti és adóügyekért felelős államtitkár, aki egyúttal a NAV vezetője is, azt mondta, a kormányzati ciklus legnagyobb jelentőségű és terjedelmű adótörvény-módosítását készítették el. Vagy 30 törvény változik, de az adórendszer alapvető keretei nem változnak. A törvényjavaslat jelentős része csak január 1-jén lép hatályba.

Az már biztos, hogy drágulni fognak a dohánytermékek. A dohánytermékek adója ugyanis 29 százalékkal emelkedik, 3 lépcsőben, 2017. december végéig. Az első emelés idén szeptembertől lép életbe, e mellett 2017-től zárjegy kerül majd ezekre a termékekre is, mint az alkoholos italokra. Emellett az e-cigaretta is bekerül a jövedéki termékek körébe.

A másik rossz hír, hogy drágulhatnak az üzemanyagok is. A törvényjavaslat ugyanis az olajár világpiaci változásához köti az üzemanyag jövedéki adóját, és ha a meghatározott szint alá csökken a Brent világpiaci ára, akkor emelkedik a jövedéki adó.

A kormány két alternatívát javasol a parlamentnek, 40 és 50 dolláros szintet, amit minden negyedév végén vesznek figyelembe. Ha az olajár 40 vagy 50 dollár alá esik hordónként, a jövedéki adó 5 forinttal emelkedik a benzin, és 10 forinttal emelkedik a gázolaj esetében.

Mivel a Brent mostanában 45 dollár körül jár, a javaslatból rövidesen adóemelés következhet.
A törvényjavaslat megteremti a feltételeit az italautomaták NAV-hoz való bekötésének is.

Lesz adócsökkentés is

Tállai a leginkább a változtatások adócsökkentő részét emelte ki:

a baromfihús áfakulcsa jelentősen csökken 27-ről 5 százalékra, az éttermi étkeztetés áfája szintén, beleértve a helyben készített alkoholmentes ital áfáját is,
a friss tej áfája is 18-ról 5 százalékra csökken. Ez nem érinti például az UHT tejet, de kihat majd az UHT árára is a friss tej áfacsökkentése,
a tojás áfája is 5 százalék lesz az eddigi 27 százalék helyett, mint ahogyan az interneté is.
Mindezzel összesen 55 milliárd forint bevételről mond le a költségvetés.

A másik könnyítő intézkedés a személyi jövedelemadóban lesz, a kétgyermekesek adókedvezménye növekszik, ami 350 ezer családot érint. Ez összességében nem egy jelentős könnyítés, mindössze 15 milliárd forintot ad át a családoknak a költségvetés.

A NAV vezetője azt is kiemelte, hogy a vállalkozások terhei csökkennek. De jobbára kisebb változásokról számolt be: például módosul a kisvállalkozások tételes adója, a társasági adókedvezményben pedig a beruházási adókedvezmény korlátja teljesen megszűnik.

Ösztönözni kívánja a kormány a munkaerő mobilitását is, ezért a munkába járás adómentes költségtérítése 9 forint per kilométerről 15 forintra emelkedik.

Változik a munkásszállásokkal kapcsolatos adóztatás, a mobilitási lakhatási támogatás pedig adómentessé válik.

Az adózás egyszerűsítésével kapcsolatban Tállai arról számolt be, hogy

200 ezer forintig a magánszemélyek automatikus 6 havi részletfizetési kedvezményben részesülnek, ha adótartozásuk keletkezik.
Megkezdődött az adózók minősítése is, amit a most benyújtott törvényjavaslattal tesznek lehetővé. A NAV már minősített több mint 500 ezer adózó társaságot, és megkezdte az értesítésüket. Az osztályozás során 183 ezer adózó lett megbízható és 70 kapott kockázatos osztályzatot, a többi átlagos minősítést.

Kérdésre válaszolva az államtitkár beszámolt arról, hogy a törvényjavaslat nem tartalmazza, milyen cafeteriaelemeket szüntet meg a kormány, de az egyeztetés már folyamatban van, és később benyújtják.