Annyiban legalábbis, hogy alig kell utazni ahhoz, hogy a legmélyebb nyomort és a fényűzést is megtapasztalja az arra járó. A takaros Mádon egymást érik a divat szerint minimálra dizájnolt méregdrága vendéglők – igaz, ottjártunkkor (nyári hétköznap délelőtt-déltájban) nem lehetett tülekedést tapasztalni. A szomszédos Erdőbénye már szomorúbban fest, az alig 20 kilométerre fekvő Olaszliszka pedig, bizonyos környékein legalább a nyomor egyik bugyra: negyed óra alatt bejárhatunk három földrészt is.

Mád nem csak szerencsés, de fontos település is. Lázárék hobbitelkein felül is: itt borászkodik a megyei kormányhivatalt vezető kormánymegbízott, Demeter Ervin volt titokminiszter. Lázár egyébként éppen itt jelentette be 2014-ben – egy évvel a családi befektetés után -, hogy 100 millió forinttal megtolja a kormány a régiót.

Lázár felé vezetnek a mádi proxy-szálak is: a szomszéd település, Rátka a szülőfaluja a kancelláriaminiszter által a rossz időkben sem megtagadott barátjának, Spéder Zoltán kiérdemesülő-félben lévő oligarchának. Vallási vezetők köreiben pedig régóta híre van a remek viszonynak Lázár és az EMIH vezető főrabbija, Köves Slomó között. Az EMIH – s ezzel messze vezeti a mádi EU-pénz-toplistát – 2014-ben 459,6 millió forint uniós pénzt nyert el zarándokút kialakítására.

 

Toplistásan kaszáltak az uniós pályázatokon Tatárka József (független) polgármester és családja cégei, illetve az egymással is együttműködő két helyi borász-család, Szepsyék és Kovács Károly érdekeltségei. Borászberkekben történetesen Tatárkáról és Kovácsról is elterjedt, hogy adott esetben Lázár miniszter is megfogadja a tanácsaikat tokaji ügyekben. Kovács ezt cáfolja az Átlátszónak, mondván, Lázárt „csak a tévéből” ismeri, a borvidéken ő „Szepsyékre tekint példaképp, a közösen kidolgozott fenntartható modelljükben hisz”.

Az Átlátszó EU-támogatás figyelője szerint az átlagos éves uniós támogatás Mádon 269 millió forint volt 2007-2015-ben. Ugyanez a szám a szomszédos Rátkán mindössze 49 millió, Erdőbényén 23 millió, Mezőzomboron 56 millió forint.
Az egy lakosra eső uniós pénzben is feltűnő Mád előnye a hasonló adottságú környékbeli településekhez képest: Erdőbénye 22 ezer forintja, Bodrogkisfalud 30 ezre áll szemben Mád 121 ezrével – igaz, a kistérségi központ, Szerencs polgáraira ennek majdnem a kétszerese, 203 ezer jut, a megyei átlag 92 ezer forint volt 2007-2015-ben.

A százmilliós tartományba ugyanakkor még Mádon is kevés projekt fért bele – a fent leírt kormányközeli borászlobbinak azonban többször is összejött . Teljes cikk itt.

https://atlatszo.hu