A Világgazdasági Fórum térképei
kissé másképp mutatják a bevándorlási trendeket, mint a populista kampányok Európa-szerte. Ugyanakkor az is kiderül belőlük, hogy Magyarország a migrációs válság által leginkább érintett európai államok egyike. Itthon 4,5 százalék a határon kívül születettek, azaz a bevándorlók aránya, többségüket Romániából érkezők adják. Nagy-Britannia viszont nem épp a kelet-európai bevándorlók súlya alatt fog elsüllyedni. Svájcban csaknem a lakosság egyharmada migráns, igaz, nagy többségük Németországból érkezett.
A Világgazdasági Fórum első térképe a bevándorlók százalékos arányát mutatja a teljes lakossághoz képest. Látjuk, hogy Magyarországon ez nem túl kiugró, ami azonban érdekessé teszi ezt az adatsort, az a kisebb, csillaggal megjelölt szám, amely a 2015 januárja óta regisztrált menedékkérelmek alapján megváltozott statisztikát mutatja. A fórum értékelése szerint Ausztria és Svédország a két, menekültválságban leginkább érintett állam Európában, mivel 1 százalékpontnál nagyobb növekedést regisztráltak a bevándorlók eredeti aránya és a menekültügyi kérelmekkel megnövelt adat között. Magyarországot valamiért kihagyják, pedig nálunk a legnagyobb – két százalékpontos – a növekedés.
Honnan jön a legtöbb bevándorló? Az alábbi térképen láthatjuk, hogy nálunk a romániaiak (határon túli magyarok) adják a bevándorlók túlnyomó részét. Nagy-Britanniában az indiaiak, Franciaországban az algériaiak, Spanyolországban a marokkóiak élnek a legnagyobb számban. Meglepő adat, hogy a lengyelek Németországban és Norvégiában is a bevándorló közösség legnagyobb létszámú csoportját adják.
2010 óta hogyan változott a bevándorlók aránya? Látjuk, hogy a legtöbb európai államban stagnált vagy növekedett a külföldön születettek aránya. Itt is megcsillagozva, kisebb számmal mutatják a 2015 januárja óta érkezett menedékkérelmekkel megnövelt értéket – százalékpontban kifejezve. Ezen a térképen már jobban átjön Svédország és Ausztria érintettsége a migránsválságban, náluk a növekedés mértéke a beérkezett menekültügyi folyamodványokat beleértve 3,7, illetve 3,5 százalékpont. Magyarországon az alapnövekedés 0,2 százalékpont volt 2010 óta, a menedékkérelmekkel megnövelve viszont már 2,2 százalékpont.
A leggyorsabban növekvő bevándorlópopulációt mutatja meg az alábbi, egyben utolsó térkép, tehát azt, hogy 2010 és 2015 között melyik nép tagjai érkeztek a leginkább növekvő mértékben az adott országba. Míg Svédországban a szíriai bevándorlók száma növekedett a leggyorsabban 2010 óta, addig Spanyolországban a Kubából érkező migránsok száma nőtt ugrásszerűen. Magyarországon a Szerbiából induló bevándorlók csoportja növekedett a leginkább, a csillaggal jelölt apróbetűs rész azonban – a 2015 januárja óta érkezett menedékkérelmeket is alapul vége – már Szíriát jelöli meg.