A Mérges Buddha

című film egyik legmegrázóbb jelenetében Orsós János tanárt megkérdezik, mennyi időbe telne felzárkóztatni a legszegényebb roma településeket, mire ő azt válaszolja, hogy kétszáz évbe. De akkor mi értelme ennek az egésznek? Erre keresi a választ ez a magyar sorsról szóló osztrák-német dokumentumfilm.

Sajókaza egy borsodi község, nagyjából háromezren lakják, körülbelül ezren roma származásúak. Itt alapította meg buddhista iskoláját, a Dr. Ámbédkar Gimnáziumot Orsós János roma származású tanár és Derdák Tibor iskolaigazgató, hogy segítsenek a leszakadó környék elszegényedett fiataljain, és adjanak egy második esélyt azoknak, akik az élettől igazából egyetlen esélyt sem kaptak. A sors különös fintoraként erről a buddhista iskoláról épp egy német rendező, Stefan Ludwig forgatott izgalmas és tanulságos dokumentumfilmet német és osztrák pénzből, és idegenből jött emberként tökéletesen kapta el azt, milyen mély problémák rejtőznek a magyar társadalomban.

Egy község, két világ
A Mérges Buddha egy szimpatikusan objektív film, nem kíván direktben állást foglalni, ám mintegy mellékzöngeként mély humanizmusával mégis az emberség és a törődés mellett áll ki teljes mellszélességgel. Teljes cikk itt.