Újságírónak készült, az egyetem után biztosítási brókerként dolgozott, de a hormonmentes.hu alapítójaként lett sikeres és elégedett. Cserháti-Herold Janka egy hormonmentes fogamzásgátló eszközöket és testbarát intimhigiéniás termékeket forgalmazó webshop tulajdonosa.

„A második babánkat vártuk, amikor megfogalmazódott bennem, hogy szülés után szeretnék megoldást találni a hormonmentes fogamzásgátlásra. Spirált vagy hüvelygyűrűt nem szerettem volna, és egy tartós kapcsolatban óvszert sem akar az ember estéről estére használni. Pesszáriumot viszont nem nagyon lehetett itthon kapni, így elkezdtem nézelődni” – mesél a kezdetekről.

Egy kétezres évek elején piacra dobott pesszárium és egy 2014-ben bemutatott méhszájsapka voltak az első kipróbált eszközök, amelyeken keresztül azzal is szembesült, hogy itthon hiánycikkek ezek a termékek. Ekkor fogalmazódott meg benne és férjében a gondolat, hogy miközben saját problémájukra kerestek választ, egy piaci résre bukkantak.

„Ha vállalkozásba kezdesz, akkor vagy tőkéd, vagy sok időd és energiád van. Nekem az utóbbiból volt több”

– mondja a kezdetekről. A család 500 ezer forintot tudott összedobni a kezdő készlet bevásárlásához, a kétgyermekes Janka néhány hónapos babája mellett beletanult a honlapszerkesztésbe, és 2015 elején blogolni kezdett a témáról. Mire áprilisban beindult a webshop, már komoly közösség várta a vásárlást.

„A hozzám érkező kérdésekből nemcsak az derült ki, hogy a hormonmentes fogamzásgátlás egyre több nő számára fontos, hanem hogy a testükre tudatosan figyelők számára a bio és testbarát intimhigiéniás termékek is fontosak, így ezzel is bővítettük a webshopban kapható termékek körét” – mondja. Az is kiderült, hogy sok nő – iskolázottságtól függetlenül – nincs tisztában teste működésével. 

„Egy darabig autodidakta módon tanultam, de idővel – mivel hiteles akartam maradni a hozzám fordulók szemében – elvégeztem a természetes családtervezést támogató brit szövetség képzését” – meséli Janka. Így állítása szerint ma már itthon is oktathat olyan módszereket, amelyek segítségével nők hormonok nélkül, a testükre figyelve alakíthatják a fogamzásgátlást.

Hozzá hasonló, a termékeket és az ehhez kapcsolódó technikákat, szemléletmódot is felölelő komplex szolgáltatást itthon egyelőre senki nem nyújt, így konkurencia sincs. Többek között ennek is köszönhető, hogy az indulást követő első hónapban a cég kitermelte összes költségét, ma pedig egymillió forintos havi árbevétele van, és Jankáék már a logisztikát, a csomagolást is ki tudják szervezni. Bár férje főállásban dolgozik, az üzleti döntéseket együtt hozzák meg.

„Én jobb vagyok a kreatív ötletekben, ő pedig időről időre figyelmeztet, hogy rendezzük táblázatba terveinket”

– mondja a közös munkáról. Komoly növekedési potenciált látnak maguk előtt a hazai piacon, de nem zárkóznak el a külföldi terjeszkedés elől sem. Egyelőre még picik hozzá, de rendeléseikből már most látszik, hogy például Romániában is komoly kereslet lenne ilyen termékekre és szolgáltatásra.

A kérdésre, hogy bevonnának-e befektetőt, Janka óvatos választ ad. Már induláskor beszálltak volna a bizniszbe, de férjével elutasították a lehetőséget. „A befektetésnek mindig ára van. Egyelőre komoly ütemben növekszünk, úgyhogy bízom magunkban” – mondja.  

Vásárlói többnyire 25-40 év közötti, a testükre tudatosan figyelő nők az ország minden tájáról. „Számomra ma már ez egy küldetés” – mondja az ötletről, amelynek köszönhetően nemrég az induló vállalkozásokat elismerő Széchenyi-Bridge-díj egyik jelöltje is lett.

A fenti cikk a HVG Extra Business közreműködésével készült. Hasonló üzleti történeteket a magazin legfrissebb számában is olvashat, amely a választás és döntés szépségeit és nehézségeit vizsgálja. Keresse az újságárusoknál, vagy fizessen elő most! Ha most fizet elő, ajándékba elküldjük az Alkossunk maradandót! című könyvet!