Az év elején a bukaresti
védelmi tárca 93 millió eurós szerződést kötött az Eurospike német-izraeli konzorciummal páncéltörő rakétarendszerek beszerzéséről. A Hotnews a román haditengerészet egymillió eurós távvezérlésű gépfegyver-licitjéről is beszámolt, felidézve, hogy a román védelmi minisztériumnál egy másik, 188 millió eurós versenytárgyalás is folyamatban van két fregatt korszerűsítése és felfegyverzése érdekében.
„Nem mondanám azt, hogy Oroszország átfogó, fegyveres konfliktusra készülne, különösen nem NATO-tagállamok ellen. A balti államok és Lengyelország esetében is fontos különbség, és ez Romániára is igaz, hogy NATO-tagállam nem könnyen sodródik konfliktusba, nem támadják meg a kollektív védelem miatt. Ugyanakkor, ha a társadalomban van egy fenyegetettségérzet, illetve láthatóan vannak olyan konfliktusok, amelyek területi alapon zajlanak; szeparatizmus, az ellenük való fellépés megkövetelheti esetleg a katonai erő alkalmazását is, erre készülnek az államok.”
A NATO-kötelezettségeinek és legfőbb stratégiai szövetségesének, az Egyesült Államok elvárásainak megfelelve Románia tavaly vállalta, hogy 2017-ig a hazai össztermék legalább két százalékára növeli védelmi kiadásait. inforadio.hu