A ma élő emberek naponta 700
kalóriával kevesebbet égetnek el, mint elődeink. Ha belegondolunk, hogy egy főétkezés alkalmával 600-900 kalóriát viszünk be a szervezetbe, akkor ez azt jelenti, hogy egy teljes étkezéstől nem szabadulunk meg a nap folyamán. A kilók pedig csak jönnek és jönnek. Ez a modern kor átka. Az egészségügyi világszervezet felhívta a figyelmünket: járványszerűen terjed egy krónikus betegség az egész világon. Burjánzik a hason, a combon és a csípőn. Ez az elhízás. A túlsúly pedig meggyorsítja az öregedést. A legtöbben valamilyen varázspirulára vágynak, magyarul minimális erőfeszítéssel szeretnének elérni csodákat. Van egy jó hírem! Ez a csodapirula létezik!
A futással időt takarítunk meg és élesebb elménk lesz
Manapság mindenki siet, mindenkinek kevés az ideje. A könyvesboltok polcain tömve sorakoznak az időgazdálkodásról szóló kiadványok. Önszervezés, hatékony időbeosztás, sikeres időgazdálkodás és egyéb hangzatos címekkel ellátott önfejlesztő könyvek közül választhatunk ha úgy támad kedvünk. Mindez azért, hogy pár perccel meghosszabbítsuk a napot. Akik rendszeresen futnak már tudják a megoldást. Nem kell az ötletek után kutatni, hiszen azok maguktól jönnek a következő futás alkalmával. Ne agyaljunk tehát a problémákon késő este az íróasztal mellett, mert erre semmi szükség. Futás közben magától jön a megoldás. Vagyis: igazából időt nyerünk a futással, ahelyett hogy veszítenénk.
Az oxigén okosít és fiatalít
A fiatalság értékes forrását oxigénnek hívják. Az összes sejtünk, mind a 100 billió, állandó oxigénellátásra van utalva. Különösképpen az agy. Ha csak rövid időre csökken az oxigénellátása, ájultan esünk össze. Az oxigén égeti a kalóriákat, sokan nem tudják, hogy csak magasabb oxigénfelhasználással csökkenthető a túlsúly. Lényegében az oxigén a vitalitás és az életenergia éléskamrája. A futás mélyíti a légzést. Mellesleg egy belégzéssel akár 5 liter levegőt is beszívhatunk. Összehasonlításképpen: futáskor nyolcszor annyi oxigént használunk fel mint mondjuk TV nézés közben.
A reggeli futás közben pillanatok alatt megoldhatjuk az előző napi problémákat, megtervezhetjük az előttünk álló napot és a jobbnál jobb ötletek pattannak ki az agyunkból. Tudniillik a futás során a jobboldali, kreatív agyféltekénk is „dolgozni kezd”, hiszen a lassú futás kétszer annyi oxigénnel árasztja el az agyat. Ez megduplázza az agy teljesítményét, mely nagy mennyiségű ACTH-t (adenokortikotrop-hormont) szabadít fel. Ez az agyalapi mirigy által termelt hormon csökkenti a vérnyomást, ellazítja a testet, és kristálytisztává teszi az elmét. Nem elhanyagolandó az a hatása sem, hogy képes lebontani az idegsejtek között lerakódott zsírt, hogy szabadabban áramoljanak az ingerületek, vagyis a gondolatok. Ez a hormon tehát megnyitja a kreativitás csatornáit. Még órákkal a kocogás után, tehát az íróasztal mellett ülve is érezni fogjuk.
Fussunk, hogy ne szédüljünk
Nem is gondolnánk, hogy a legkeresettebb gyógyszerek a világon azok, melyek javítják az agy oxigénellátását. A legjobbak körülbelül 5 százalékkal több oxigénhez juttatják az agyat. Manfred von Ardenne oxigéntöbblet-terápiája még ennél is többet tud. A betegek magas oxigéntartalmú levegőkeveréket lélegeznek be, így a névadó szerint 25 százalékkal több oxigénhez jut az agy ezzel a módszerrel. Mit is mondtunk a futásról? Megfelelő pulzusszám mellett kétszer annyi, vagyis 100 százalékkal nő az agy oxigénfelvétele. Ki akar ezek után gyógyszert szedni vagy terápiára járni? Fel a futócipőt és irány a park!
A futás a lajhárt jaguárrá változtatja
Testünk sejtjeiben – függetlenül attól, hogy most izomsejtek, szívizomsejtek, idegsejtek vagy májsejtekről van szó – a mitokondriumok termelik az energiát. Ezeket úgy kell elképzelni, mint megannyi nagyon apró erőművet. Innen jön az erő és a teljesítőképesség. Ha kevés erőművünk van, nyilvánvalóan nem lesz annyi erőnk. Ez az élet minden részére igaz. A kihívásokat nehezen tudjuk csak teljesíteni, a ránk zúduló feladatokat csak nyögve nyelősen tudjuk elvégezni. Olyan, mintha az élet számunkra nem egy sík egyenes lenne, hanem folyamatosan egy meredek lejtőn kellene felfelé haladnunk. A futással ezt a lepukkant állapotot helyrehozhatjuk és felturbózhatjuk. A meredek út teljesítése pedig egyre könnyebb lesz, míg végül nem is látunk emelkedőt.
A mitokondriumoknak oxigénre van szükségük, ha több oxigént juttatunk a szervezetbe, akkor testünkben több ilyen kis erőmű épül. Rendszeres futással az erőművek száma meghatszorozható. Kéthengeres járgányból hathengeres álomautóvá válhatunk. Vagy – ha így jobban tetszik, lajhárból jaguár lesz.
A szív nagyobb és erősebb lesz, gyorsabban dolgozik az agy, sőt még a máj is hatszor sebesebben méregtelenít. Míg egy kéthengeres ember kullog az életen keresztül, addig egy tizenkét hengeres könnyedén vágtat. Az átlagon felüli teljesítmények pedig az élet minden területén megmutatkoznak: az íróasztalnál és a sportversenyeken úgyszintén.
Forrás:
Dr. Strunz, Ulrich: Laufend gesund – so mobilisieren Sie die hielende Kraft des Körpers. Heyne Verlag, 2012