Jövő januártól elindul a több éves járulékcsökkentési program, a Figyelő információja szerint azonban ennek valamiképpen feltétele lesz, hogy a cégek emeljék a foglalkoztatottak bérét. Vagyis nem nyelhetik le az alacsonyabb közteherrel náluk maradó összeget.

A hetilap kormányzati forrásai szerint az első két évben – tehát 2017-ben és 2018-ban – zajlik majd le a munkaadói közterhek csökkentésének első fázisa, egészen akár 2020-ig is eltarthat a program.

A foglalkoztatók korábban két számjegyű csökkentést szerettek volna néhány év alatt, azonban erre nincs lehetőség a költségvetésben, évente néhány százalékponttal vághatják a közterheket. A lap azt írja:

a szociális hozzájárulási adó mértéke jelenleg 27%. Innen talán 20%-ig el lehet jutni a következő években, fokozatosan haladva.

Fontos jellemzője lesz a lépésnek, hogy az nem automatikusan valósul meg, hanem béremelési kötelezettséggel kapcsolná össze a kormányzat. Vagyis a munkáltatók nem nyelhetik le az alacsonyabb járulék okozta megtakarítást.

 

A gazdaságösztönző csomag része lesz továbbá a tőzsde élénkítése. A kis- és középvállalkozások tőzsdei jelenlétét segítendő létrehoznak egy kockázati tőkealapot, valamint a tartós befektetési számlák tulajdonosai is remélhetnek további adókedvezményeket.

A lap emlékeztet arra, hogy a TBSZ-tulajdonosoknak jelenleg 10% kamatadót kell fizetniük, ha három évig megőrzik befektetésüket és 0%-ot, ha 5 évig nem nyúlnak hozzá. Elképzelhető, hogy az állam az új elképzelések szerint nagyobbat kínál majd akár a kedvezményes adó, akár az adóalap tekintetében.